İNTERNETTEN YAPILAN ALIŞVERİŞ, YEREL ESNAFI VURDU

Vatandaşların internet üzerinden yaptığı alışveriş, yerel esnafı her geçen gün daha çok etkiliyor.
YAŞAM 20.12.2019 12:10:00 1577 0

Şebinkarahisar ekonomik yönden her geçen gün daha zor bir dönemece girerken, esnafın hali de iyiden iyiye bozuldu. Özellikle internet üzerinden yapılan alışveriş, il dışından yapılan alışverişler ilçe esnafının belini iyice büküyor.

Son dönemlerde özellikle 'Efsane Cuma' gibi kampanyalarla artan internetten alışveriş çılgınlığı küçük esnafı iş yapamaz hale getirdi.

Son 1 haftadır özellikle internetteki alışveriş sitelerinin “Efsane Cuma, Müthiş Cuma” gibi sloganlarla yürüttüğü kampanyalar küçük esnafın canına tak etmiş durumda. Hali hazırda zaten iş yapamamaktan yakınan küçük esnaflar, internet sitelerinin alışveriş kampanyalarının ardından işlerin durma noktasına geldiğini dile getiriyorlar.

İlçemizdeki esnaflar, firmaların ürünlerini internette satışa çıkardığını ve vatandaşların büyük bir çoğunluğunun internetten alışveriş yapmasının kendilerini etkilediğini belirttiler.

Uzmanlar, vatandaşların internet üzerinden yaptığı alışverişin geçtiğimiz yıllara göre arttığını açıkladı. Bu tür alışverişler de esnaflara adeta darbe vurdu ve satışların azalmasına neden oldu.

KARGO KAMYONLARI İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ PAKETLERİYLE DOLU

İlçemize belirli günlerde gelen kargo şirketlerinin araçları ise ağırlıklı olarak internetten alışveriş yapılan sitelerin paketleriyle dolu geliyor.

Konuyla ilgili gazetemize yakınmalarını dile getiren bazı vatandaşlar, "İlçemizde dağıtım yapan bir kargo şirketine rastladım. Dağıtım yapan kamyonun içi bilumum alışveriş sitelerinin kutu ve poşetleriyle doluydu, normal kargo yok denecek kadar azdı." ifadelerini kullandı.

Elektronikten giyime her türlü satışın yapıldığı alışveriş sitelerinde zaman zaman aldatmaca yapılabiliyor. Aldığı ürünü görmeden alan bazı kişilere ise aldığını düşündüğü ürünün yerine başka şey gönderilebiliyor.