HIFZISSIHHA KURULU TOPLANDI

Şebinkarahisar Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantısı Kaymakam Taner Tengir Başkanlığında yapıldı.

Toplantı, Şebinkarahisar Kaymakamı Taner Tengir'in başkanlığında, Belediye Başkanı Şahin Yılancı, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hatice Özkan, Sağlık Grup başkanı Uğurgül Adıyaman, Jandarma Komutanı Vedat Gül, Emniyet Müdürü Mustafa Kıran, Tarım Müdürü Kamil Çakır ve diğer üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Kaymakam Taner Tengir, ilçede şuana kadar olumsuz bir vaka görülmediğini açıkladı.

Tüm dünyayı saran Koronavirüse karşı tedbirlerinin görüşüldüğü toplantıda konuşan Kaymakam Tengir vatandaşlara evlerinde kalmaları yönünde uyarılarını sıklaştırdıklarını belirtti. 

Tengir, konuşmasında şunları aktardı; "Tedbirlerimizi önceden alıyoruz. Hayvan pazarını 2 haftalığına kapattık, halk pazarının kapatılması ilçe halkını mağdur edeceğinden dolayı gerekli tedbirler alınarak açık tutulacak. Belediye ile işbirliği içerisinde pazar yerindeki satıcılara maske ve eldiven dağıtacağız. Emniyet Güçleri ve Zabıtalarla, Sağlık ekipleri pazardaki vatandaşlarımızı sık sık uyaracak. Bununla birlikte ilçedeki berber, fırın, market, manav ve lokantalara maske ve eldiven dağıtacağız." dedi.

Toplantı koronavirüse yönelik diğer tedbirlerin de kararlaştırılmasının ardından sona erdi.

 

İlçe Hıfzısıhha Kurul Kararı Gereğince ilçemizde kurulan Salı Pazarı ve diğer konular ile ilgili olarak alınan kararlar şu şekilde.

1-Pazar yerinin Belediye ekiplerince temizlenmesi ,dezenfekte edilmesi

2-Pazar tezgahlarının belli bir mesafe ile aralıklı konulması

3- Ticaret Bakanlığımızın 42352526- 435.99 sayılı kararı ile yaş sebze ve meyvelerin tüketiciler tarafından seçilmeden satıcılar tarafından poşetlenerek satılmasına azami özen gösterilmesi, satıcıların eldiven ve maske kullanması( ilk etapta eldiven ve maske kaymakamlık ve belediye tarafından karşılanacaktır)

4-Pazar yerinin Emniyet, Zabıta ve TSM ekipleri tarafından denetlenmesi

5-İlçemizde faaliyet gösteren lokanta, manav,fırın,marketlerde çalışan personellerin de eldiven ve maske kullanmaları

6-İlçemizde faaliyet gösteren bay/bayan kuaförlerin ve personelinin eldiven maske kullanmaları

7-Yapılan denetimler sonucunda alınan kararlara uyulmaması halinde Kabahatler Kanununun 32. maddesi doğrultusunda işlem yapılacağının bilinmesi.