HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR!

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. Uğurgül Adıyaman, organ bağışına dikkat çekti.
SAĞLIK 25.10.2019 15:38:21 1130 0

Dr. Adıyaman, yayınladığı basın bülteninde organ bağışının öneminden bahsetti.

TSM doktorumuz Adıyaman, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında  "Organ ve Doku Bağışı Haftası" olarak kutlanmaktadır. Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir.

"Organ nakli", vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi organ bağışıdır.

238 sayılı yasaya göre 18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir.

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve incebağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

Dini boyuttan organ bağışına yaklaşacak olursak ; Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır.

Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir. Hep birlikte bu yetersizliğin önüne geçebiliriz.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda form imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır.

Sizlerde Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezimize başvurarak bağışlayacağınız her bir organla başka hayatlara dokunabilirsiniz. Unutmayalım ki her bağış yeni bir hayattır. 

Lütfen! Organ bağışına destek verelim, duyarlılık gösterelim!"

Kaynak: Sağlık Bakanlığı