Anahtar Kelimeler: KARNESİ AÇIKLANDI

GRÜ’NÜN KARNESİ AÇIKLANDI

YÖK Üniversitelerin 2019 yılı karnelerini açıkladı. Bu dönemde KPSS’de ilk yüzde 5’lik dilime 1 öğrenci girerken, üniversite bünyesindeki kütüphaneden öğrenci başına düşen basılı kitap sayısı ise 1.69 olarak dikkat çekti.
GÜNCEL 8.01.2021 13:08:00 1414 0

Yükseköğretim Kurulu ( YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK'ün internet sitesinde her bir üniversiteye ait “2019 Yılı Üniversite İzleme ve Değerlendirme Raporu”nu erişime açtıklarını açıkladı.

Üniversitelere ilişkin değerlendirmede geçen yıl yapıldığı gibi bu yıl da üniversiteler 5 ana kategoride 45 göstergede ölçüme tabi tutuldu. YÖK Başkanı Yekta Saraç , üniversitenin yürüttüğü çalışmaların tamamını kapsayan göstergelerin " eğitim ve öğretim", "araştırma-geliştirme, proje ve yayın”, “"uluslararasılaşma", "bütçe ve finansman" ile "topluma hizmet ve sosyal sorumluluk" ana kategorileri altında gruplandığını belirtti.

Saraç, rapora ilişkin, "Çalışmalar kapsamında, 189 üniversitenin her birine ait 2019 Yılı İzleme ve Değerlendirme Raporu, geçen yıl ilki yayımlanan raporlar ile kıyaslandığında bu yıl üniversitelerimizin göstergelerinde gözle görülür bir iyileşmenin olduğunu söyleyebiliriz. Bu göstergeleri hedef alarak gelişme kaydeden üniversitelerimizin yöneticilerini tebrik etmek isterim." değerlendirmesini yaptı. Bu arada Giresun Üniversitesinin 2019 yılı değerlendirmesinde KPSS sınavında ilk yüzde 5’lik dilime 1 öğrencinin girdiği dikkat çekti. Diğer dikkat çeken nokta ise üniversite kütüphanesinde öğrenci başına düşen basılı kitap sayısının 1.69 olması. GRÜ'de ulusal hakemli dergilerde yayınlanmış öğretim elamanı başına düşen yayın sayısı da 0.145.

Kaynak: Yeşilgiresun