“GİRESUN’DA HAMİLELERDE VİRÜS VAKASI ARTIYOR”

İl Sağlık Müdürü Muhammet Bulut,hamile kadınlar arasında ki koronavirüs vakalarını artışa geçtiğini belirterek,gebelerin iki aşıyı da güvenle yaptırabileceklerini belirtti.
SAĞLIK 28.09.2021 11:44:00 348 0

Sağlık İl Müdürü Muhammet Bulut, gebelik döneminin gerek bağışıklık düzeyleri açısından zayıf, gerekse de damar tıkanıklığına bağlı hastalıkların sık görüldüğü bir dönem olduğunu vurguladı.

Gebeleri hem kendi sağlıkları hem de doğacak olan bebeklerinin sağlığı için aşı olmaya davet eden Bulut, “Covid-19 hastalığının da damar tıkanıklığı (tromboz) zemininde gelişen bir hastalık olduğunu bilinmektedir. Bu nedenle gebe olan kadının Covid-19 enfeksiyonu aynı yaş grubundaki diğer kadınlardan daha ağır seyretmektedir. Son dönemde toplum genelinde aşılamadaki başarılı oran gebelerde ne yazık ki görülmemektedir. Mevcut bilimsel veriler ışığında aşının ne gebelere ne de doğacak bebekler üzerinde herhangi ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aksine Covid-19 açısından riskli dönemde olmaları nedeniyle aşı olması gereken öncelikli gruptadırlar. Gebe kalmak isteyen, kendisinin ve bebeğinin sağlığını düşünen her anne adayı aşı olmalıdır. Bu konuda tereddüde yer yoktur. Özellikle son dönemde ülke genelinde artan gebe Covid-19 hasta sayısı ilimizde de artış göstermektedir. Mevcut durumun artmasını engelleyecek, gebelerimiz ve doğacak bebekleri açısından tek koruyucu tedavi aşı olmaktır. Bu aşamada gerek BioNTech gerekse de Sinovac aşısının gebelere güvenle yapılabileceğini söyleyebiliriz. Kendi sağlığımız ve doğacak bebeklerimizin sağlığı için mutlaka aşılarımızı aksatmayalım. Bu süreçte hastanelerimizde yeniden hizmet vermeye başlayan gebe okullarımızda tereddüt ya da endişe taşıyan gebelerimize ve yakınlarına gerekli detaylı bilgilendirmeler de yapılmaktadır” dedi.