GİRESUN’DA DİNAMİK DENETİM SÜRECİ BAŞLADI

​​​​​​​Giresun Valisi Enver Ünlü, Giresun İl Salgın Denetim Merkezi (İSDEM) “Dinamik Denetim Süreci” ekipleri ile birlikte Giresun İl Merkezinde gerçekleştirilen denetimlere katıldı.
KORONAVİRÜS 9.03.2021 13:52:00 1725 0

Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve bu kararların uygulanmasına yönelik olarak İçişleri Bakanlığımızın 3 Mart 2021 tarihli “Dinamik Denetim Süreci” Genelgeleri doğrultusunda ülke genelinde denetimler gerçekleştirildi.

İL MERKEZİNDE 27 EKİP DENETİME KATILDI

Vali Enver Ünlü’nün de katılımıyla, 4 Mart Perşembe günü Giresun İl Merkezinde başlarında kurum amirlerinin bulunduğu 4’er kişiden oluşan 27 ekip gün boyunca Valiliğimiz tarafından kendileri için belirlenen alanlarda bilgilendirici ve bilinçlendirici denetim faaliyetlerinde bulunurlarken, 15 ilçemizde de ilçe kaymakamlarımızın koordinasyonunda oluşturulan denetim ekipleri tarafından uygulamalar yapıldı.

MASKE, MESAFE, TEMİZLİK TEMEL PRENSİPLERİ HATIRLATILDI

Kontrollü normalleşme döneminde Giresun’un “Çok Yüksek Riskli” en üst iller arasında yer alması nedeniyle, bu süreçte kurallara uymanın her zamankinden daha önemli olduğu yapılan denetimlerde vatandaşlara bir kez daha hatırlatılarak; maske, mesafe, temizlik temel prensipleri başta olmak üzere kurallara uymaları konusunda uyarılar yapıldı.

DENETİMLER 7/24 ESASINA GÖRE SÜREKLİLİK TAŞIYACAK

Bu kapsamda dinamik denetim faaliyetlerinin 7/24 esasına göre süreklilik taşıyacak şeklinde uygulanması ve 4 Mart 2021 tarihinden sonra da salgınla mücadelede alınan tedbirlerin denetlenmesine yönelik çalışmalarda denetimin sürekliliği, planlı icrası ve konu/faaliyet bazlı gerçekleştirilmesi ilkelerine uygun olarak hareket edilecek.

KAMERA KAYITLARINA GÖRE DE İŞLEM TESİS EDİLEBİLECEK

Alanda bizzat gerçekleştirilen “Dinamik Denetim” faaliyetlerinde kent güvenlik yönetim sistemleri ve kameralardan elde edilen görüntü kayıtlarından da azami şekilde istifade edilecek, kamera kayıtları incelenerek tedbirlere aykırı uygulamaların görüntülerden tespit edilmesi durumunda da yaptırım uygulanabilecek.

HAYAT EVE SIĞAR (HES) UYGULAMASI ÜZERİNDEN İHBAR YAPILABİLECEK

Dinamik denetim faaliyetlerine vatandaşlarımızın etkin katımının sağlanması amacıyla Sağlık Bakanlığı Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki ihbar hattı da aktif olarak kullanılarak, vatandaşlarımızın ihbarları üzerine yapılan denetim sayılarının toplam denetimler içindeki payının artırılması sağlanacak. HES uygulaması ile İSDEM yazılımı entegrasyonu sayesinde anlık olarak denetim ekiplerine ulaşan ihbarların yerinde kontrolü de yapılabilecek.

6 Mart Cumartesi günü başlayan denetimler şu şekilde devam edecek.

  • 9 Mart Salı berberler/kuaförler/güzellik merkezleri, hamamlar, saunalar, masaj salonları, 
  • 10 Mart Çarşamba internet kafeler/salonları, düğün ve/veya nikâh salonları, lunapark/tematik parklar, ganyan, ı̇ddaa ve milli piyango bayileri,
  • 11 Mart Perşembe cadde, sokak, meydan gibi yerlerde maske denetimi, Halı sahalar/spor tesisleri ile cami ve mescitler, 
  • 12 Mart Cuma AVM’ler, marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler Kurulma/faaliyette bulunma süresi yöreden yöreye farklılık gösteren pazaryeri/semt pazarı, sosyete pazarı gibi yerlerin kurulu olduğu/faaliyette bulunduğu günlerde denetlenmesi sağlanacak.