GİRESUN LİMANININ ÖNEMİ, GÜNEY BAĞLANTI YOLLARIYLA SAĞLANABİLİR

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Karadeniz´deki Samsun, Giresun ve Trabzon limanlarının kullanımının güney yollarıyla olan bağlantısıyla önemine vurgu yaptı.

Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, Giresun Ticaret ve Sanayi Odası´na düzenlediği ziyarette Karadeniz limanlarının önemine vurgu yaptı. Doğu Karadeniz´i İç Anadolu´ya oradan da Akdeniz´e bağlayan en kısa yol olarak yer alan Giresun-Şebinkarahisar-Sivas Yolu, bu bağlamda önemini ortaya koyuyor.

Tiryakioğlu, GTB üyelerinin yer aldığı heyetle Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu´nu ziyaret etti. Ziyarette açıklamalarda bulunan Tiryakioğlu, Giresun, Trabzon ve Samsun limanlarının önemine vurgu yaptı. Ancak, Trabzon ve Samsun illerinin Kuzey-Güney yollarının standardı, tüneller, viyadükler ve yüksek standartlı yollarla daha da yükseltilirken Doğu Karadeniz´i İç Anadolu´ya bağlayan en kısa yol olan Giresun´un Kuzey-Güney bağlantısında ise gereken önem verilmiyor.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas ile Kurtbeli yolunun yanı sıra Tirebolu-Gümüşhane yollarının uluslararası yol statüsüne kavuşturulması için verilen mücadelenin faydalarını hep birlikte göreceklerini söyledi.

Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, son dönemde Rusya ve Ukrayna´nın dünyanın tahıl ambarı konumuna geldiğini belirterek, "Bu tarım ürünlerini ülkemizin iç bölgelerine ulaştırabilmenin en kısa ve maliyeti en düşük yolu Giresun, Trabzon ve Samsun limanlarını kullanmaktır." dedi.

Giresun ve bölgenin lojistikte stratejik üstünlüğüne dikkati çeken Tiryakioğlu, "Son dönemde Rusya ve Ukrayna dünyanın tahıl ambarı konumuna gelmiştir. Bu tarım ürünlerini ülkemizin iç bölgelerine ulaştırabilmenin en kısa ve maliyeti en düşük yolu Giresun, Trabzon ve Samsun limanlarını kullanmak ve akabinde karayolu ile Gaziantep ve çevresine ulaştırmaktan geçmektedir." diye konuştu.

Tiryakioğlu, Rusya´ya da Ukrayna´dan gelen tarım ürünlerinin İskenderun Limanı´na nakledilmesi durumunda maliyetin Giresun Limanı´nın iki katına çıkacağını vurgulayarak, "Bu açıdan Giresun ve bölge limanlarının İç Anadolu bağlantıları güçlendirilerek ticaretin uluslararası ayağı desteklenmelidir." değerlendirmesinde bulundu.

Çakırmelikoğlu, Giresun-Dereli-Şebinkarahisar-Sivas ile Kurtbeli yolunun yanı sıra Tirebolu-Gümüşhane yollarının uluslararası yol statüsüne kavuşturulması için verilen mücadelenin faydalarını hep birlikte göreceklerini sözlerine ekledi.