GIDA BÖLÜMÜ MEZUNLARINA MÜJDE

Şebinkarahisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu'ndan (UBYO) yapılan yazılı açıklamada, Gıda Teknolojisi bölümünden mezun olan öğrencilerin istihdam belirsizliği sona erdiği belirtildi.
GÜNCEL 13.12.2019 14:59:00 1485 0

“Şebinkarahisar UBYO Gıda Bölümü’nden Mezunlarının Belirsizliği Sona Erdi"

Şebinkarahisar UBYO Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Şebinkarahisar 4 yıllık lisans eğitimi veren Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu bünyesinde bulunan Gıda Teknolojisi Bölümü mezunlarının istihdam belirsizliği, 06.12.2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanan tebliğ ile ortadan kalktı.

2010 yılında kurulan UBYO'da açılan ilk bölümler arasında yer alan Gıda Teknolojisi bölümü yayınlanan tebliğ ile gıda ve yem işletmelerinde çalıştırılması zorunlu meslek mensubu olunduğu belirtilen açıklamada, öğrencilerin mezuniyet sonrası yaşadıkları istihdam ile ilgili problemlerin büyük ölçüde ortadan kalktığı vurgulandı.

Yapılan yazılı açıklamada, "Mezun öğrencilerin istihdam konusundaki belirsizliği ortadan kaldıran bu tebliğin, Yüksekokulumuzdaki Gıda Teknolojisi Bölümü’nün tercih edilmesinde önemli bir gerekçe olacağı ve öğrenci sayımızın artacağını düşünmekteyiz." ifadelerine yer verildi.

UBYO'dan yapılan  açıklamada şöyle denildi:

"Gıda Teknolojisi bölümü mezunları, 13 Haziran 2010 tarihli 5996 sayılı “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu Ek-1Gıda ve Yem İşletmelerinden Üretimin Nevine Göre Personel Çalıştırmak Zorunda Olan İşletmeler ve Bu İşletmelerde Çalışabilecek Meslek Mensupları” listesinde yer almadığı için istihdam sorunu yaşamışlardır. İsimleri itibariyle 2 yıllık gıda teknolojisi bölümü ile sürekli karıştırılan ve bu sebeple de sektörde hak ettikleri yeri bulamayan Gıda Teknologları, bu mücadelesini kurulduğundan bu yana vermişlerdir.Bu mücadele ilk sonuçlarını 2014 yılında vermiş ve Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) 14.10.2014 tarihinde aldığı karar ile 4 yıllık (lisans) Gıda Teknolojisi Bölümü mezunlarına “Gıda Teknoloğu” unvanı verilmiştir. Bununla birlikte de Gıda Teknologlarının sektörlerinde yer bulma mücadelesi daha ciddi bir boyut kazanmıştır."

ŞEBİNKARAHİSAR UBYO ÖNCÜLÜK ETTİ

Yapılan açıklamada başvuru süreci şöyle belirtildi:

"Ülkemizde ilk olarak bünyesinde kurulması sebebi ile Giresun Üniversitesi Rektörlüğü ve Şebinkarahisar UBYO Müdürlüğünün öncülük ettiği ifade edilen açıklamada, "Gerek Tarım Bakanlığı, gerekse Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan yazışmalarda alınan cevaplar belirsiz ve problemi ortadan tamamen kaldırmayan çözümler içerdiğinden, mücadele süreç içerisinde devam etmiştir. Şebinkarahisar’ın gözbebeği olarak kabul edilen üniversiteye desteklerini esirgemeyen Şehrimizin ileri gelenlerinden de yardımlar alınarak TBMM’ye ve ilgili alt komisyonlara durum iletilmiştir. Mezunlarımız ve öğrencilerimizin de hem sosyal medya hem de ilgili makamlara başvuruları sonucunda bir kamuoyu oluşturulmuş, tebliğin yayınlanmasında büyük katkıları olmuştur.  06.12.2019 tarihinde yayınlanan bu tebliğ ile birlikte “Gıda Mühendisi, Ziraat Mühendisi, Kimyager, Kimya Mühendisi, Su Ürünleri Mühendisi, Diyetisyen, Biyolog, Veteriner Hekim, Balıkçılık Teknolojisi Mühendisi” gibi meslek gruplarına 'Gıda Teknoloğu' da eklenmiş bulunmaktadır. Tebliğe göre Gıda Teknologları, ilgili bakanlıkça sınıflandırılmış 29 gıda işletmesinden 27 tanesinde çalıştırılması zorunlu meslek mensuplarından biri olmuştur."

YENİDEN ÖĞRENCİ ALINMASI İÇİN GİRİŞİMLER YAPILACAK

ÖSYM tarafından bu yıl öğrenci almayan UBYO Moda Tasarımı ve Gıda Teknolojisi Bölümlerine yeniden öğrenci alması için gerekli girişimler ve yazışmalar Yüksekokulumuz Müdürlüğü tarafından yapıldığı ve takip edildiğinin de altı çizildi.