Anahtar Kelimeler: GAZETEMİZE SAHİP ÇIKIN!

GAZETEMİZE SAHİP ÇIKIN!

MAHKEME İLANLARINDA GAZETEMİZ YERİNE 3 KATI FİYATINA ULUSAL BASIN TERCİH EDİLİYOR
GÜNCEL 2.03.2021 15:13:00 8306 0

"Yerel Gazetelerin can damarı olan bu ilanların Ulusal basına kaydırılması, Yeni Şebinkarahisar Gazetesi'nin bitişi demektir."

Gerek vatandaş, gerekse gazetemizin menfaatleri göz ardı edilerek ulusal gazetelere gönderilen mahkeme ilanları, artan baskı giderleri ve azalan resmi ilanlar ile Gazetemiz adeta kapanma ile karşı karşıya kalıyor. 

ULUSAL BASIN BESLENİYOR

Şebinkarahisar'da mahkeme ilanlarının bir çoğu ulusal basına gönderiliyor. Resmi ilan alma hakkına sahip yerel gazetemizde yayınlanmak yerine ulusal gazetelere gönderilen mahkeme ilanları ulusal basını beslerken, yerel gazetemizin yayın hayatına adeta neşter vuruluyor.

GÖRMEZDEN GELİNİYOR

Kurulduğu günden bu yana ekonomik güçlüklerle mücadele eden ve bünyesinde 3 kişiyi istihdam eden Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, her yıl yükselen baskı giderlerinin yanı sıra son bir yıldır da pandeminin etkisiyle sayısı düşen resmi ilanlar, azalan gazete satışları ile mücadele ederken, bir de bu şekilde görmezden gelinmeyle karşı karşıya kalıyor.

Yerel gazetelerin çıktığı yerlerde yayınlanabilen İcra ve Mahkeme ilanları 64 yıldır Şebinkarahisar'ın sorunlarını dile getiren gazetemizde yayınlatılmak yerine daha önce bu konuyla ilgili girişimlerimize rağmen ulusal gazetelere 3 katı fiyatına yayınlatılıyor. Şebinkarahisar'ın aksine Alucra Adliyesi'nden bu tür ilanlar, gazetemizde yayınlanıyor. Gazetemizde yayınlanan tüm resmi ilanlar ayrıca resmi ilan portalı olan ilan.gov.tr adresinde, Giresun Belediyesi ve Giresun Üniversitesi resmi internet sayfalarında da yer alarak daha geniş kitlelere ulaşıyor.

ULUSAL GAZETELERDE 3 KATI FİYAT UYGULANIYOR

Basın İlan Kurumu Ordu Şube Müdürlüğüne bağlı olan Gazetemizde yayınlanabilen resmi ilanların, Resmi Gazetede yayınlanan 2021 yılı fiyat tarifesine göre; bir santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti 20,40 Türk Lirası iken, bu yayın ücreti günlük fiili satış ortalaması 50 bin adetten az olmayan gazeteler için 49,35 Türk Lirası olarak belirlendi.

KANUNEN SORUN YOK!

Kanun, bu tür ilanların gazetemizde yayınlanmasına müsaade ederken, bu ilanları tamamen tercihe bırakmıştır. Şebinkarahisar ilanlarının ulusal gazetelerde yayınlatılmasını tercihine karşın gazetemiz daha da ekonomik zorluklarla mücadele etmek zorunda bırakılmıştır. Şebinkarahisar'ın tarihini her Salı ve Cuma günleri belgeleyen ve bunu yüz yıllara ötesine taşıyan gazetemiz kapatılma noktasına getirilmiştir.

KANUN NE DİYOR?

4Kamu İhale Kanunu'nun Madde 5'de yer alan ifadelere göre, "İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur." deniliyor.

4İcra İflas Kanunu'nun 114. Maddesine göre ise "İlanın şekli, artırmanın tarzı, yer ve günü ve gazete ile yapılıp yapılmayacağı icra memurluğunca alakadarların menfaatlerine en muvafık geleni nazarı dikkate alınarak tayin olunur." denilmiştir.

Gazetemiz yayın hayatını sürdürebilmesi için resmi ilanlara ihtiyacı var.