KÜLTÜR SANAT 27.08.2019 17:16:50 1007 0

FOTOĞRAF TUTKUNLARI ŞEBİNKARAHİSAR´DA BULUŞTU

Amatör ve profesyonel fotoğrafçıların katıldığı ´Yıldızlar Altında Giresun´ konulu yıldız fotoğrafçılığı etkinliği Şebinkarahisar´da düzenlendi. 24 Ağustos Cumartesi günü Eğribel Geçidi´nde başlayan 40 katılımcının olduğu fotoğraf atölyesi Şebinkarahisar´

Giresun Belediyesi ve Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) iş birliğinde ?Yıldız Fotoğrafçılığı Atölyesi? düzenlendi.

24-25 Ağustos 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinlik Dereli İlçesi Eğribel Geçidi ve Şebinkarahisar İlçesi sınırları içerisinde yapıldı. Doğu Karadeniz bölgesinde bir ilk olma özelliği taşıyan etkinliğe il içi ve il dışından yaklaşık 40 fotoğraf tutkunu katıldı.

Başvuruları alınan katılımcıların 24 Ağustos 2019 Cumartesi günü etkinlik alanına (Eğribel) araçlarla ulaşımları sağlandı. Karayolları Eğribel Bakımevi´nde konaklayacak olan katılımcılar yerlerine yerleşti. Bazı katılımcılar ise geceyi geçirmek için yanlarında getirmiş oldukları çadırları kurdular.

Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği üyeleri ve Yıldız Fotoğrafçılığı eğitmenleri Ahmet Kılıç, Hakan Aydın ve Engin Ayyıldız tarafından ?Yıldız Fotoğrafçılığı? hakkında katılımcılara teorik eğitim verildi.

Daha sonra uygulamalı eğitim için sahaya çıkıldı. İlk etapta Eğribel bölgesinde katılımcılara fotoğraf makinaları ile yıldız pozlamanın detayları gösterilerek çekimler yapıldı. Burada yaklaşık 1 saat süren eğitimin ardından ikinci etap olan Şebinkarahisar ilçesine araçlarla intikal edildi. İlçede bulunan Çatalgöl Göleti bölgesinde ise yaklaşık 3 saat boyunca Yıldız Pozlama ve Samanyolu fotoğrafları çekildi.

Düzenlenen etkinliğe Giresun Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel´de katıldı.

Burada bir konuşma yapan Demirel şunları söyledi; ?Eğitmen arkadaşlarımız kendi çektikleri yıldız fotoğraflarını geçtiğimiz aylarda şehrimizde açtıkları sergi ile fotoğraf tutkunlarının seyrine sundu. ?Yıldızlar Altında Giresun´ konulu fotoğraf sergisini gezdiğimizde bu hareketin Giresun´a, hatta Türkiye´ye yayılması gerektiğini düşündük. Bu proje için Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği (GİFOD) ile birlikte hareket ettik. Güzel sonuçlar ortaya çıkacağını düşündük ve bunda da yanılmadık. Eğitmen arkadaşlarımızın fotoğraf tutkunu yaklaşık 40 katılımcımıza verdiği uygulamalı eğitim ile güzel sonuçlar ortaya çıktı. Yıldız fotoğrafçılığı etkinliği devam edecek. Şehrimiz için önemli bir turizm ayağı olacak. Gelecek yıl Şubat ayı gibi duyuruları yaparak Nisan ayında elemelerini yapacağız. Yine Ağustos ayı içerisinde Giresun´da çok daha büyük katılımcı ile birlikte bir kaç gün sürebilecek ve festival havasında geçecek etkinlik düzenleyeceğiz. ?Yıldızlar Altında Giresun? fotoğrafçılık etkinliği boşuna atılmış bir adım değil. Giresun, 5-10 yıl sonra bir bakarsınız dünyanın en önemli fotoğraf merkezlerinden, en önemli fotoğrafçılarını toplayan ve o fotoğrafları merak eden insanları da toplar. Giresun´un hem tanıtılmasına hem de dünya ile ilişki kurmasını sağlayabilir.?

Çok anlamlı ve bir o kadarda verimli bir etkinlik olduğunu ortak bir dille ifade eden eğitmenler Ahmet Kılıç, Hakan Aydın ve Engin Ayyıldız konuyla ilgili şunları söylediler; ?Giresun Belediyesi ve Giresun Fotoğraf Sanatı Derneğimiz (GİFOD) işbirliğinde düzenlenen bu etkinlik ile şehrimizin ve bölgemizin gece yıldızlar altında fotoğraflanması için güzel bir etkinlik oldu. Fotoğraf ile uğraşan uzaktan ve yakında bir çok fotoğraf tutkunu arkadaşlarımız bu etkinliğe katıldı. Atölye çalışması olarak arkadaşların genel olarak memnun olduğunu gördük. Yıldızları kendileri de bizzat görüntülemeleri onlar için güzle bir etkinlik oldu. 2200 rakımlı Eğribel Geçidinde ve Şebinkarahisar İlçesi Çatalgöl Göleti önünde yıldızları fotoğraflayarak güzel bir etkinliğe imza attık. Bu etkinliğin devamı niteliğinde geniş çaplı projeler düşünüyoruz. Katkıda bulunan ve emeği geçen tüm herkese teşekkür ederiz.?

Katılımcılar ise böyle güzel bir etkinliğin düzenlenmesinden dolayı Giresun Belediyesi´ne, Giresun Fotoğraf Sanatı Derneği´ne, eğitmenlere ve etkinlik süresi boyunca kendileri ile yakından ilgilenen belediye personellerine teşekkür ettiler.