Anahtar Kelimeler: FIRINLARDA GRAMAJ FİYAT  DENETİMİ

FIRINLARDA GRAMAJ VE FİYAT  DENETİMİ

​​​​​​​Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, gıda işletmelerinde denetimlerine devam ediyor.
SAĞLIK 12.01.2021 13:41:00 1847 0

Tüm dünyada ve ülkemizde görülen Kovid-19 salgını sebebiyle halkımızın sağlığını korumak ve salgının yayılmasını azaltmaya yönelik olarak kanun kapsamında üretim ve satış zincirinin tüm aşamalarında, tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla gıda işletmelerinde denetimler sürüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlükleri tarafından, Giresun genelinde faaliyet gösteren fırın ve unlu mamul üreten işyerlerinde denetimlere hız verildi.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada,"Yapılan denetimlerde fırın ve unlu mamul üreten işyerlerinde ruhsat ve izin belgeleri, fiziki ortamları, asgari teknik ve hijyenik şartlara uygunlukları ve ekmek gramajı kontrolü yapılmaktadır. Ayrıca işletme sahibi ve çalışanları; gıda güvenliği, personel hijyeni ve Kovid-19’a karşı alınması gereken genel korunma önlemleri konusunda bilgilendirilmektedir." denildi.

Piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında ürünlerin tüketiciler tarafından doğrudan alınmasını engellemeye yönelik bazı tedbirler alındığı vurgulanan açıklamada, "Pazar manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlarda ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışının yapılmaması uygulamasına geçilmiştir. Daha sonra piyasaya arz edilen ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışında, ürünleri tüketicilerin doğrudan almasına engellemeye yönelik tedbirlere devam edilmiş, pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda seyyar araçlarda sadece ambalajlı olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışına izin verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık tarafından alınan bu tedbirlere uyulup uyulmadığının kontrollerinin de sık sık yapıldığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi;

"Bu kapsamda bugüne kadar İlimiz genelinde toplam 299 fırında 433 denetim, 107 unlu mamul üreten işletmelerde 127 denetim yapılmış olup iki işletmeye idari para cezası uygulanmıştır. Bazı işletmelerde görülen eksikliklerin giderilmesi için süre verilmiş olup süre sonunda işletmelere tekrar gidilerek gerekli kontroller yapılmaktadır. Ayrıca Alo 174 Gıda Hattına yapılan şikayet bildirimleri ile ilgili denetimler hızlı bir şekilde gerçekleştirilmekte, gerektiğinde numune alınmakta ve yapılan işlemlerin sonuçları ile ilgili olarak başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir.