Anahtar Kelimeler: EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMADI

KONTENJANLARIN YÜZDE 67'Sİ BOŞ KALDI
EĞİTİM 10.09.2021 11:33:00 753 0

Şebinkarahisar Yerleşkesindeki yüksek lisans ve ön lisans programlarına 582 kontenjandan sadece 198 öğrenci yerleşti. Üç okulda yüzde 67 kontenjan boş kaldı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçlarına göre, Giresun Üniversitesi Şebinkarahisar Yerleşkesi’nde bir bölüm sıfır çekerken, 2 yıllık Meslek Yüksekokullarının yüzde 62’si, 4 yıllık Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Yüksekokulunun ise yüzde 98’i boş kaldı. Genel toplamda ise yüzde 67'lik büyük bir oranla kontenjanlar boş kaldı.

YKS yerleştirme sonuçlarına göre Şebinkarahisar Feyzi Kıraç Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünü sadece 2 öğrenci tercih ederken, Gıda Teknolojisi Bölümü sıfır çekti.

Yine aynı sonuçlara göre Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda da benzer durum yaşandı. Birçok bölüme 3-4 gibi komik rakamlarda öğrenci yerleşti. 507 kontenjan bulunan 2 yıllık Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokullarında yüzde 38'lik oranla 194 öğrenci yerleşti.

Kontenjan sayısının arttığı 2021-2022 akademik yılında 4 yıllık UBYO'da 2 öğrenci yerleşirken, 2 yıllık yüksekokullarda ise sınıfların yarısından çoğu boş kaldı.

Pandemi nedeniyle 1 yıldır açılmayan yüksekokullar, yeni normalleşmeyle birlikte büyük umutlarla yeni eğitim öğretim yılını bekleyen ilçe halkı bu sonuçların ardından umudunu ek kontenjanlara taşıdı. Daha önceki yıllarda ek kontenjanlardan yerleşen öğrenci sayısının az oluşu da bilinen bir gerçek.

VATANDAŞ SORUYOR!

Vatandaşlar, önceki yıllarda her yıl ortalama 1.000 - 1.300 sayılarında yeni öğrencinin kayıt yaptırdığı Şebinkarahisar’da yüksek seviyedeki düşüşün nedenini merak ediyor.