'ENGELLİ VATANDAŞLARIMIZ İSTİHDAM EDİLMELİ'

Bulancak Farkındalık Platformu (BUFAP) Tasarımdan Sorumlu Gönüllü Yöneticisi, engelli vatandaş Ünal Gündoğdu engelli vatandaşların istihdam edilmesi konusunda gazetemize açıklamalarda bulundu.
GÜNCEL 8.02.2021 16:02:00 3707 0

BUFAP Tasarımdan Sorumlu Gönüllü Yöneticisi Ünal Gündoğdu yaptığı açıklamada; "Ben de birçok engelli vatandaşlarımız gibi işsizim. Engelli vatandaşlar olarak bu konuda talebimiz bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın istihdam edilmesi konusunda uluslararası andlaşma ve kanundan bahsetmek istiyorum. Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme'de Madde 27 Çalışma ve İstihdam Bölümünde;  'Taraf Devletler engellilerin diğer bireylerle eşit koşullar altında çalışma hakkına sahip olduğunu kabul eder. Bu hak, engellilerin, açık, bütünleştirici ve erişilebilir bir iş piyasası ve çalışma ortamında serbestçe seçtikleri bir işle hayatlarını kazanmaları fırsatını da içerir. ' denilmektedir.  "Ayrıca 4857 Sayılı İş Kanunu Madde 30'da; 'İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli,   kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli  meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun  işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.' denilmektedir." dedi.

Gündoğdu açıklamasında şöyle dedi; "Giresun genelinde çalışmak isteyen tüm engelli vatandaşlarımızın tespit edilmesini istiyoruz. Giresun genelindeki çalışmak isteyen tüm engelli vatandaşlarımızın, 50 üzeri çalışanı bulunan tüm işyerlerinde, özel sektörde mesleklerinin ve engel durumlarının da göz önüne alınarak istihdam edilmesini istiyoruz. Ayrıca pandemi koşullarındayken Giresun genelindeki engelli vatandaşlarımızın çalışmaları için evlerinden de çalışma imkanı sağlanmasını istiyoruz. Biz BUFAP olarak bu konuda elimizden geleni yapacağız. Giresunlu yetkililerden bu konuda adım atmalarını ve Giresun genelindeki işverenlerden bu konuda daha fazla adım atmalarını bekliyoruz. " diyerek sözlerini tamamladı.