GÜNCEL 10.12.2019 15:18:00 961 0

ENGELLİ AİLELERİN TALEBİ SES GETİRDİ

Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) son bir ayda en çok başvuru Giresun’a Engelsiz Yaşam Merkezi yapılması konusunda oldu.

Giresun'da aralarında Şebinkarahisarlı hemşehrilerimizin de bulunduğu engelli ailelerin yaklaşık 3 bin imza toplayarak Cumhurbaşkanlığına gönderdiği Engelsiz Yaşam Merkezi talebi Kamu Denetçiliği Kurumu'nun da gündeminde yer aldı.

Giresun'da yaptıkları basın açıklamasının ardından topladıkları yaklaşık 3 bin imzayı Cumhurbaşkanlığına gönderen engelli ailelerinden hemşehrimiz Rabia Akkuş, “Giresun'da engelli bireylerin ve ailelerin günlük yaşamında vakit geçirecekleri eğitim kurumları dışında mekanları yoktur." dedi.

Hemşehrimiz Rabia Akkuş yaptığı açıklamada, "İlimizde başlattığımız imza kampanyasıyla açılmasını talep ettiğimiz engelliler için Engelsiz Yaşam Merkezinde bedensel gelişim, resim, müzik, oyun, eğlence odası, çok amaçlı etkinlikler salonu gibi bir çok bölümün açılmasını talep etmekteyiz. Böyle bir Engelsiz Yaşam Merkezinin engelli ve ailelerine sosyal destek sağlayacağını düşünüyoruz. Bu amaçla topladığımız imzaları Cumhurbaşkanlığına gönderdik” dedi.

 “KDK incelemeye aldı”

Son bir ay içerisinde en fazla başvurunun Giresun'dan Engelsiz Yaşam Merkezi talebi ile ilgili yapıldığını bildiren Kamu Denetçiliği Kurumu ise “Giresun'dan yüzlerce başvuru geldi. Giresunlular KDK'ya yaptıkları başvurularda en çok ildeki Engelsiz Yaşam Merkezi eksikliğinden şikâyet ettiler. Giresunlu vatandaşlar ombudsmana yaptıkları başvurularda engelli insanlar için Türkiye'nin neredeyse bütün illerinde hatta ilçelerinde yaşam merkezleri olduğunu ifade ettiler." bilgisini paylaşırken başvuruların incelemeye alındığı ifade edildi.