YAŞAM 5.03.2020 16:55:00 1460 0

EĞRİBEL'DE 24 SAAT GÖREVDELER

​​​​​​​Doğu Karadeniz'i en kısa yoldan ile İç Anadolu'ya bağlayan Giresun - Şebinkarahisar karayolundaki ulaşımın sağlandığı 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi'nde Karayolları ekipleri kar, tipi, çığ gibi olaylara karşı mücadele veriyor.

Karayolları ekipleri, Şebinkarahisar'ın yanı sıra Alucra ve Çamoluk ilçelerinin vilayete bağlantısını, ayrıca Giresun'un Sivas ve Akdeniz Bölgesi ile bağlantısını  sağlayan en önemli yoldaki Eğribel Geçidi'nde, kar, tipi, çığ gibi olaylara karşı 24 saat anlayışıyla mücadele ederek yolu açık tutmaya çalışıyor.

Eğribel Geçidi, çetin kış şartlarında sürücülere ve yolculara zor anlar yaşatıyor. Kar kalınlığının 3 metrelere kadar çıktığı Eğribel, çığ düşmesi, tipi ve fırtına nedeniyle zaman zaman kapanıyor.

Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü Giresun Şube Müdürlüğüne bağlı Eğribel bakımevindeki işçiler, olumsuz hava koşullarına karşı mücadele veriyor. Karayolları işçileri, 24 saat yolun açık kalması için çalışıyor.

TÜNELDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Ulaşımda kilit bir nokta olan geçitteki mağduriyetlerin en aza indirilmesi için 2015 yılında temeli atılan Eğribel Tüneli'nde ise çalışmalar devam ediyor.

Tünelin, ikmal ihalesi sonrasında başlanan çalışmalarda şu ana kadar 1100 metre alt zemin kazısı yapıldı. Toplam uzunluğu çift tüp şeklinde 11 bin 810 metre olacak tünelin hizmete girmesiyle ulaşım 2 bin 200 metre yerine 1700 metre seviyelerinde sağlanacak. Tek tüpte kazı çalışmaları tamamlanan tünelin 5 bin 905 metrelik diğer tüpünde kalan 95 metrelik kısmın ise 2020 yılının ilk yarısında bitirilmesi hedefleniyor.