EĞRİBEL TÜNELİNDE İKİNCİ IŞIK DA GÖRÜLDÜ

​​​​​​​Yapımına 25 Nisan 2015 yılında başlanan ve Giresun-Sivas karayolu üzerinde bulunan Türkiye’nin en uzun 3'üncü tüneli olan Eğribel Tüneli inşaatında ikinci ışık da göründü.

5 bin 905 metre uzunluğunda iki tüpten oluşan ve yapıldığında Türkiye'nin en uzun 3. büyük tüneli olacak olan Eğribel Tüneli’nde diğer tüpte de ışık göründü.

Tek tüpte ilk ışık 2018 yılında görülürken, ikinci tüpte yaklaşık 100 metrelik delme işlemi kalmıştı. Ancak bu dönemde ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlar ve kovik-19 nedeniyle  durmak zorunda kalan çalışmalardan sonra ikinci tüpteki delme çalışmalarının tamamlanması yaklaşık 2 sene sürdü.

Öte yandan diğer tüpte de ikinci ışık görülerek delme işlemi tamamlanan tünel için tören düzenlenmesi de planlanıyor.

PINARLAR TÜNELİ ŞART

Dereli-Şebinkarahisar-Suşehri arasındaki yolların tamamını kapsayan projenin ilk etabı olan toplam 5 bin 985 metre uzunluğunda çift tüp olarak yapılacak olan Eğribel Tüneli’nden sonra yine bu projede devam niteliğinde olan 5 bin metre uzunluğundaki Pınarlar Tüneli’nin de yapılmasıyla birlikte 118 km olan Şebinkarahisar-Giresun yolu 89 kilometreye, 148 km olan Alucra-Giresun yolu 119 kilometreye düşecek.