Anahtar Kelimeler: PEKMEZİNDE ZORLU MESAİ BAŞLADI

DUT PEKMEZİNDE ZORLU MESAİ BAŞLADI

​​​​​​​Şebinkarahisar'da dut bahçelerinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan dut pekmezi için üreticilerin zorlu mesaisi başladı.
YAŞAM 1.07.2020 09:42:00 14876 0

Geleneksel yöntemlerle kadınlar öncülüğünde hazırlanan dut pekmezi hem şifa kaynağı olurken hem de ilçe ekonomisine önemli katkı sağlıyor.

Tütün üretiminden sonra dut yetiştiriciliği Şebinkarahisar'ın en önemli gelir kaynaklarından oldu. Dut meyvesinden yapılan pekmezin yanı sıra yöresel dükkanlarda yapılan köme ve pestil gibi ürünler ilçe genelinde çok sayıda kişiye istihdam kapısı sağlıyor.

Yaklaşık 8 bin ton meyve yetişiyor

Hemen hemen her evin bahçesinde dut ağacı bulunan ilçemizde silkelenen meyvelerden Şebinkarahisarlı kadınların emekleriyle yapılan pekmez yapımı aroma ve tat bakımından da diğer yerlerden kendine has özelliği bulunuyor.

Bu yıl bazı mahallelerde dut ağaçlarında meydana gelen kısmi don nedeniyle Şebinkarahisar'da bu sezon pekmezin kilogramının 40 ila 50 lira arasında fiyatlarla satışa sunulacağı öğrenildi.

Öte yandan şifa kaynağı olan Şebinkarahisar dut pekmezinin koronavirüs pandemisi nedeniyle satışların arttığı öğrenildi.