DEZENFEKTAN VE KOLONYALARA HÜCUM!

Vatandaşlar koronavirüsüne karşı kendi önlemini alıyor.

Türkiye’de koronavirüsünün görülmesinin ardından halk, dezenfektan ve kolonyalara hücum etti.

İlçemizdeki eczaneler, el temizliğinde genellikle alkol bazlı dezenfektan ve kolonyaların günler öncesinden tükendiğini açıklarken, yeni ürünlerin geleceğini ve vatandaşların telaş etmemeleri gerektiğini belirttiler. Bazı eczanelerde de açık kolonya satışı yapılıyor.

42. Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı Unat, piyasada dezenfekte ve maske sıkıntısı olmadığını belirterek, vatandaşları eczacılarına güvenmeye çağırdı.

Fazla talebe bağlı olarak maske ve dezenfekte fiyatlarının üretici firmalar tarafından artırıldığına dikkat çeken 42. Bölge Giresun Eczacı Odası Başkanı Çağrı Unat, koronovirüsünün global bir kriz olduğunu, Türkiye’de görülmesinin ardından dezenfekte ve maskeye olan talebin tavan yaptığını kaydetti. Unat, eczacıların, halkın dezenfekte, kolonya ve maske talebini karşılamak için yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu ancak, fiyat artışlarının eczacılardan kaynaklanmadığını, dezenfekte ve maske fiyatlarına yüzde 60’lara varan oranda üretici firmalardan kaynaklı zam yapıldığını ifade etti.

Öte yandan yine ilçemizdeki marketlerde kolonya satışında sorun olmadığı öğrenildi.

Ayrıca edinilen bilgilere ilçemizde satışı yapılan maskelerde ise yeterli stokların olduğu ve fiyatların 3 TL ile 6 TL arasında değiştiği belirtildi.