ÇEVRE İLÇELERDE KARANTİNA HABERLERİ

Çevre ilçelerimizde öne çıkan karantina ve koronavirüs (kovid-19) ile ilgili diğer haberler.

ALUCRA GÜNÜGÜZEL KÖYÜNDE KARANTİNA KALKTI

Alucra İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla gerekli sosyal izolasyonun sağlanmasından dolayı karantinanın kaldırılmasına karar verildiği belirtildi.

Alucra'da Kovid-19 salgınının görüldüğü ilk köy olan Günügüzel Köyü 11 Nisan tarihi itibariyle karantina altına alınmıştı. 25 gündür devam eden karantina uygulaması dün sabah itibariyle kaldırıldı.

1 HASTA İYİLEŞTİ

Korona virüsün teşhisi konan ve Giresun'da tedavi olan Mustafa Hamurcu'da tekrar sağlığına kavuşarak köyüne geri getirildiği öğrenildi.

Kadir Bekiroğlu - Alucra

 

SUŞEHRİ VE ZARA'DA 2 KÖYDE KARANTİNA KALDIRILDI

Suşehri ve Zara ilçesinde koronavirüs salgını nedeniyle iki köyde ilan edilen karantina uygulaması kaldırıldı.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında karantinaya alınan Zara ilçesine bağlı Nasır köyü ile Suşehri ilçesine bağlı Güneyli köyünde uygulamaya son verildi. Sivas Valiliği'nden yapılan açıklamada, her iki köyde de gerekli sosyal izolasyonun sağlanmasından dolayı karantinanın kaldırılmasına karar verildiği belirtildi.

 

KARADİKMEN KÖYÜNDE KOVİD-19 KARANTİNASI SONA ERDİ

Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyünde, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan karantina kaldırıldı.

Çamoluk Kaymakamlığından yapılan yazılı açık-lamada, koronavirüs salgınının kontrolü amacıyla Karadikmen köyünün 28 Mart'ta İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan kararla karantinaya alındığı anımsatıldı.

11 Nisan'da bir kişinin Kovid-19 test sonucunun pozitif çıkmasının ardından köyün 13 Nisan'dan itibaren 14 gün daha karantinaya alındığı vurgulanan açıkla-mada, karantinanın 1 Mayıs'tan itibaren sona erdirilmesine karar verildiği kaydedildi.

 

GÜCE’DE BİR KÖY DAHA KARANTİNAYA ALINDI

Güce ilçesinde İlit Köyü Kıran Mevkii koronavirüs salgını sebebiyle karantinaya alındı.

Giresun Valiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Güce ilçesinde İlit Köyü Kıran Mevkii korona virüs salgınının kontrolü amacıyla, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27., 28. ve 72. maddeleri kapsamında 30 Nisan 2020 tarihi saat 17.00'den itibaren 14 süre ile karantina uygulanmasında karar verildi.

Karantina tedbirleri çerçevesinde İlit Köyü Kıran Mevkiine giriş ve çıkışlar 14 gün süreyle yasaklandı. Bu süreçte köyde yaşayan vatandaşların ihtiyaçları Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından karşılanacak.

Karantina tedbirlerine uymayanlar hakkında 1593 sayılı Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci ve 284'üncü maddeleri gereğince yasal işlem uygulanacağı bildirildi.

 

GÜVENLİK KAMERASINDAN2 KİŞİYE CEZA

Kovid-19 tedbirlerine uymadıkları güvenlik kameralarından belirlenen 2 kişiye ceza kesildi.

Koyulhisar ilçesinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirlerine uymayan 2 kişiye 3 bin 150'şer lira idari para cezası uygulandı.

Koyulhisar Kaymakamlığından yapılan açıklama-ya göre, İstanbul'dan Koyulhisar ilçesine bağlı Aksu köyüne gitmek için yol izin belgesi alan iki kişinin, güvenlik kameralarından, köye gitmeyerek ilçe merkezinde gezdiği tespit edildi. Bu kişilere Kovid-19 tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle 3 bin 150'şer lira idari para cezası kesildi. Açıklamada, giriş ve çıkış yasağı bulunan illerden ilçeye gelen vatandaşların 14 gün ikamet ettikleri alandan çıkmamaları, sosyal mesafe ve izolasyona dikkat etmeleri gerektiği belirtilerek, kurallara uymayanlar hakkında adli ve idari işlem yapılacağı belirtildi.