Anahtar Kelimeler: CEVİZ ÜZECEK GÜLDÜRECEK

CEVİZ ÜZECEK, DUT GÜLDÜRECEK

Şebinkarahisar´a özgü yetişen Şebin Cevizinde bu yıl düşük rekolte bekleniyor.
GÜNCEL 16.06.2017 18:18:48 862 0

 

Geçtiğimiz yıllarda don afetinden dolayı ilçede son 3 yıldır üretimi durma noktasına gelen Şebin Cevizinin bu yıl da geçen yılların etkisinin sürdüğü açıklandı.

İlçede son iki ayda görülen yağışların üreticilerin yüzünü güldürdüğünü belirten Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, "Son yıllarda ilçemizde görülen don afetinden sonra ünlü Şebin Cevizinin üretiminde büyük düşüş yaşadık. Bu yıl da meyvelerimizde geçtiğimiz yılların etkisi özellikle cevizde devam ediyor. Cevizlerimizin verimi neredeyse yüzde 20´lerde. Son 3 yıldır afetten dolayı neredeyse hiç meyve alınamayan Şebin Cevizinde bu yıl da az verim olmasını bekliyoruz." dedi.

İlçedeki sebze ve meyve üreticilerinin alternatif ürünlere yöneldiğini belirten Arslan, ilçemizde önemli bir ekonomik değere sahip olan dut meyvesinde de yüksek rekolte beklediklerini söyledi.

Şebinkarahisar İlçe Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan açıklamasında şöyle dedi: "Şebin Cevizinde beklenen düşük rekolte sonrası üreticiler dut meyvesine yöneldi.  Dut ağaçlarının Mayıs ayı içerisinde soğuktan etkilense de rekoltemiz bu yıl yüzde seksenlerde olması bekleniyor. Bu da üreticimizin son bir kaç yıl yaşadığı olumsuzluklardan dolayı bir nebzede olsa meyvede üreticimizin yüzü güldü. ifadelerini kullandı.

Mayıs ve Haziran aylarının yağışlı geçmesiyle birlikte Şebinkarahisar İlçe Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, ilkbaharda soğuk ve az yağış olmasının üreticileri tedirgin ettiğini ancak son iki ayda görülen yağışlarla birlikte üreticilerin de rahatladığını söyledi.

Özellikle hububat ürünlerinde bol bereketli bir hasat dönemi yaşayacaklarını söyleyen Şebinkarahisar İlçe Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan,"Sonbaharın kurak geçmesinden dolayı üreticimiz ekimini ilkbaharda yaptı, Mart ve Nisan aylarında yağış olmadığı için üreticilerimiz tedirgin olmasına neden olurken, son 2 ayda ilçeye düşen yağış miktarı çiftçilerin yüzünü güldürdü." dedi.

Arslan ayrıca açıklamasında; "Mazot ve Gübre desteği alacak olan üreticilerimizin de 30 Haziran 2017 tarihine kadar Dosyalarını vermeleri önemle duyurulur ve bu yıl Mazot Gübre destekleri Dönüm başına 17TL olacaktır." diyerek çiftçilere duyuruda bulundu.