Anahtar Kelimeler: CEVİZ REKOLTESİ DÜŞÜK

CEVİZ REKOLTESİ DÜŞÜK

Geçtiğimiz yıl cevizleri etkileyen donun etkileri bu yıla da yansıdı. Geçen yıl cevizlerde yaşanan don olayı nedeniyle olmayan cevizler, bu sene az bir rekolteyle üretimi sağlandı.
GÜNCEL 20.10.2015 13:32:23 613 0

     DUTTAKİ BOLLUK CEVİZDE GÖRÜLMEDİ     

Talebi karşılayabilecek derecede ceviz rekoltesi yok.

 

Haber: M. Ahmet YELES

 

Düşük ceviz rekoltesi, fiyatlara da yansırken, ihtiyacın karşılanmadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, daha önce yüzde yüz verim sağlayan cevizlerin yüzde 25-30´lara kadar düştüğünü belirtti. 

Şuanda piyasada kabuklu cevizin kilosu 20-25 TL arası değişerken, iç cevizin de yine kilosu  50-60 TL civarında değişiyor. 

Donun etkisi devam ediyor

Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, Yeni Şebinkarahisar´a yaptığı açıklamada, "Üreticilerle devamlı irtibat halindeyiz. Tüm ceviz yetiştiricilerinin ortak sorunu, cevizlerdeki verim düşüklüğü. Geçtiğimiz yıl cevizlerde yaşanan dondan dolayı cevizlerin olmaması, bu yılı da etkiledi. Geçen yılki donun etkisinin devam etmesinden dolayı yüzde yüz verim sağlayan cevizlerimiz şimdi ise yüzde 30´larda verim sağlıyor. Geçen sene aşırı bir şekilde don olan yerlerde bu yıl da ceviz olmadı."  ifadelerini kullandı.

Hasat devam ediyor

Kabuklu Ceviz: 20-25 TL İç ceviz 50-60 TL

İlçemizde yüksek rakımlı yerlerde hasadın devam ettiği belirten Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, "Bu yıl rakımı yüksek olan yerlerde cevizler bol miktarda yetişti. Bunun sebebi de geçen yıl bu yerlerin dona uğramamış olması. Dona uğramayan cevizler bu yıl yüksek verim sağladı.

Şebin Cevizinin talebi karşılayacak miktarda cevizi sağlayamadıklarını söyleyen Atilla Tiryakioğlu, "Bu yıl dut üretiminde ciddi derecede gördüğümüz rekolte bolluğunu, maalesef cevizde göremedik." dedi.

Ceviz bahçeleri kurulmalı

Atilla Tiryakioğlu "Bu yıl pekmez ve dut üretiminde tatmin edici rakamlara ulaştığı herkes tarafından fark edildi. Bu rakamların ceviz rekoltesinde de artmasını bekliyoruz. Bunun için de çiftçilerimize eski bahçelerini yeniden düzenleyip, arazinin yapısına göre kapama ceviz bahçeleri kurmalarını tavsiye ediyorum."