CAMİLERİN TARİHİ DOKUSU ORTAYA ÇIKTI

​​​​​​​Şebinkarahisar'da restorasyon çalışmaları tamamlanan tescilli camilerin tarihi dokusu yeniden ortaya çıktı.
YAŞAM 17.12.2019 15:30:00 1534 0

Tarihi ve kültürel yönden ilçemizin önemli değerleri arasında yer alan taş camilerden Behramşah Camisi, Fatih Camisi ve Tamzara Camisi restore edilen camiler arasında yer alıyor.

Giresun Valiliği ve Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2005 ve 2011 yıllarında restore edilen Fatih Camii'nin yanı sıra Tamzara Camii 2011 yılında ve Behramşah Camii ise 2016 yılında restore edildi.

Yapılan restorasyonlarla birlikte üç önemli eserler eski tarihi güzelliklerine kavuştu.

Restorasyon çalışması yapılan camiler arasında en dikkat çekenler arasında 835 yıllık Behramşah Camisi yer alıyor. Behramşah Camisi, 8 asırlık tarihiyle bu yapılar arasında en eski olarak bilinen camii olarak dikkat çekiyor.

Giresun Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Başkanı Doç. Dr. Gazanfer İltar,  tarihi ibadethaneler içerisinde farklı bir mimariye sahip Tamzara Camisi'nin restorasyonu aşamasında cami tabanında bir şişe içerisinde belgeye ulaşıldığını söyledi.

İltar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ele geçen belgede caminin mimarı, müteahhidi, ustaları, inşaatında çalışanları ve yapımında kimin ne kadar maddi destek verdiği yer alıyor. Bu belgeye göre caminin 30 Eylül 1901'de inşa edildiği ve baş mimarının Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Mavrinas köyünden Hacı Lefter oğlu Timyos Efendi olduğu anlaşılıyor."

Öte yandan Taşhanlar'da da restorasyon çalışmaları devam ediyor.