Anahtar Kelimeler: ÇETİN GEÇECEK ÜSTÜNE

BU KIŞ ÇETİN GEÇECEK - ZAM ÜSTÜNE ZAM

Zam üstüne zam geldi kömür el yakıyor. Şebinkarahisar'da İthal kömür 2 bin 900 lira oldu.
GÜNCEL 24.09.2021 12:38:00 461 0

Odun ve kömür fiyatları yüzde yüz zamlanırken Şebinkarahisar'da bu hafta kömürün tonu 2 bin 900 liraya kadar çıktı. Doğalgazın Şebinkarahisar'a gelmesi artık zorunlu ihtiyaç oldu.

Geçen yıl tonu 1.200 TL olan Afrika ithal kömürün fiyatı 2 bin 900 liraya kadar yükseldi. Yine geçen yıl 210 dolar olan Rusya’dan ithal kömür 340 dolara çıktı. Rusya’dan ithal 3 farklı kömüre geçen hafta yine zam gelirken bu fiyat dolar kuru artışına göre her gün artıyor. Dar gelirli aileler kömür almanın derdine düşerken, doğalgaz konusu gündemden düşmedi. Vatandaşlar, Şebinkarahisar'a doğalgaz bağlanmasının artık zorunlu ihtiyaç haline geldiğini söyledi.

CHP’li Gürer: “Kömürde fahiş fiyat artışına kim dur diyecek?” dedi.

Kömür fiyatlarının da ‘uçtuğunu' söyleyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış sert geçerse vatandaş yandı. Dar gelirli aileleri kömür faturası çarpacak. Vatandaş kışın tezek yakacak hale düşürmek üzereler” diye tepki gösterdi.

KİM DUR DİYECEK?

Geçen yıl fiyatı 1200 TL civarında olan kömürün bu yılın mart ve nisan aylarında 1300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kömür sobadan önce vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” dedi.

1.200  LİRADAN 2 BİN 900 LİRAYA…

Geçen yıl fiyatı 1.200 TL civarında olan kömürün bu yılın Mart ve Nisan aylarında 1.300 TL arasında satıldığını anımsatan CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde kömür fiyatları anormal derecede artış gösterdi. Kimi bölgelerde, türünü göre  Afrika’dan ithal edilen kömürün fiyatı 2 bin 500 TL ila 2 bin 600 TL arasında satışı yapılıyor. Kömürde yüzde 100’e varan artış var. Rusya’dan ithal edilen kalorifer kömürü ise geçen yıl 210 dolar iken fiyattı bu yıl 340 dolara çıktı. Kömür sobadan önce  vatandaşın cebini yakıyor. Bu zamlara kim dur diyecektir” ifadelerini kullandı.