Anahtar Kelimeler: BEBEK DOSTU HASTANELERE !

BEBEK DOSTU HASTANELERE TAM NOT!

Giresun’da 'bebek dostu' hastaneler incelendi.
12.10.2021 11:29:00 314 0

'Bebek Dostu Hastane' ünvanına sahip Şebinkarahisar Devlet Hastanesi'nde 2021 yılı değerlendirmesi için Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birim Sorumlusu Dr. Arife Yıldırım, Laktasyon/Relaktasyon Polikliniği Sorumlusu Özlem Gürses, Bebek Dostu İl Program Sorumlusu Meltem Çöpür ve Bebek Dostu Eğitimcisi Selvin Turan tarafından ziyaret gerçekleştirilerek 2021 yılı değerlendirmesi yapıldı.

Değerlendirme ile ilgili Sağlık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, "Bütün bebekler ve çocuklar, sağlıklı olmak ve sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise, bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Hatalı emzirme uygulamalarının önlenmesi, emzirmenin korunması, özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak, Bakanlığımızca 1991 yılından beri UNICEF işbirliğinde “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları” programı yürütülmektedir. Bu kapsamda emzirmenin korunması ve desteklenmesi ile programın temelini oluşturan başarılı emzirmede 10 adım stratejisinin sağlık kurum ve kuruluşlarında uygulanması ve devamının sağlanması amacıyla hastanelerimizde değerlendirme ziyaretleri yapılmıştır” denildi.

Şebinkarahisar Devlet Hastanesi yanı sıra Giresun'da merkez Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, ile Görele Bulancak, Tirebolu, Özel Giresun Ada Hastanesi ve Özel Giresun Kent Hastanesi bebek dostu hastane ünvanına sahip.