Bayram, Basın Özgürlüğünü Kısıtlayan Engeller Ortadan Kaldırılmalıdır"

Giresun Gazeteciler Derneği (GGD) Başkanı Bekir Bayram, "10 Çalışan Gazeteciler Günü" nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
GÜNCEL 11.01.2021 14:09:00 2023 0

Bayram, pandemi nedeniyle bir araya gelemediklerini belirterek, "Umarım bir an önce bu kaostan kurtuluruz" dedi.

Bayram, "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılarak, hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulmasının basının en önemli kazanımlarından olacağını belirtti.

 Basının, ekonomik, kültürel, sosyal değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde önemli bir görev yüklendiğini ifade eden Bayram, mesajında şunları belirtti:

"Basın aydınlatıcı, iyi ve doğruyu gösterici, fikir, düşünce, haberleşme özgürlüğü, insan hakları ve demokrasinin en yılmaz savunucusu olan bir güçtür. 10 Ocak 1961'de gazetecilerin, haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla başlattıkları mücadelenin 60. yılındayız. 10 Ocak basın çalışanları için önemli bir gündür. Halk ile yönetim arasında bir köprü vazifesi gören, zor dönemde de önemli işlevler yüklenen Türk basını özellikle son yıllarda büyük bir gelişme göstermiş, çağa ayak uydurma gayreti içine girmiştir. Basın kuruluşları, ülkemizde siyasi, ekonomik ve kültürel değerlerin korunmasında ve geliştirilmesinde çok önemli misyonları olan kurumlardır. Basın kuruluşlarında görev yapan gazeteciler, toplumun çıkarlarını göz önünde bulundurarak halkın doğru haber alma özgürlüğü yolunda hizmet etmek gibi büyük bir görevi üstlenmiş durumdadır. İlimizde görev yapan gazetecilerimizin bu görevi başarıyla sürdüklerine olan inancım tamdır. Güçlü demokrasi, basın özgürlüğünden geçer. Demokrasinin sağlıklı işlemesi ve demokratik kültürün, toplumun tüm katmanlarında tam olarak yerleşmesi için özgür bir medya ortamı elzemdir. İletişim çağının yaşandığı ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla değiştiği günümüzde, gazetecilik mesleğini yapanların çalışma koşulları, bu değişime ayak uydurmada zorluk yaşamaktadır. Diğer sorun da basın çalışanlarının kazanılmış haklarının ellerinden alınmasıdır. Yıpranma payı hakkının basın kartına bağlanmasını doğru olmadığını düşünüyoruz. Yıpranma hakkının basın kartına bağlı olmadan tüm gazetecileri kapsamasını temenni ediyoruz. "