Anahtar Kelimeler: BALIKÇILARA “KURALLARA ÇAĞRISI

BALIKÇILARA “KURALLARA UYUN” ÇAĞRISI

Giresun Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammed Angın, bugün başlayan denizde av sezonu ile ilgili olarak balıkçılardan sürdürülebilir balıkçılık için kurallara uymalarını istedi.
YAŞAM 3.09.2021 12:30:00 662 0

Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Muhammed Angın, sosyal medya yaptığı yazılı açıklamada, su ürünleri sektörünün gerek ülke gerekse bölge için önemine vurgu yaptı.

Dr. Angın, özellikle son yıllarda avcılığın yanı sıra yetiştiriciliğin de önemli mesafe kat ettiğini söyledi.

Denizlerde Avlanma Sezonunun 1 Eylül Çarşamba günü başladığını belirten Angın, yeni avlanma sezonunun başlaması nedeniyle su ürünleri istihsalinde bulunan balıkçıların belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerektiğini aktardı.

Giresun'da 1 Ekim 2021 - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Doğal Alabalık avcılığı yasak olduğu da belirtilen açıklamada su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağları, multimonofilament (çoklu tek kat) misina ağları ve dolanan (drift-net) ağların kullanılması yasak.

Tarım ve Orman Bakanlığının geçen sezon belli dönemlerde hamsi avını yasakladığını anımsatan Angın, "Bakanlığımızın ilgili birimleri bu konuları yakinen takip ediyor. Gerek görülmesi durumunda hiçbir zaman bu adımların atılmasında tereddüt edilmeyeceğini, bu tür yasakların ve tedbirlerin gerektiğinde alınabileceğini söyleyebiliriz." dedi.

Angın, tüm balıkçılara bol ve bereketli bir sezon diledi.

 

Tür Asgarî Boy (cm) Tür Asgarî Boy (cm)
Barbunya 13 Levrek 25
Dil Balığı 20 Lüfer 18
Eşkina 35 Mezgit 13
Hamsi 9 Palamut 25
İstavrit 13 Pisi 20
Kalkan 45 Sardalya 11
Kefal (Amuderya kefali) 35 Tekir 11
Kefal (Diğer kefaller) 20 Uskumru 20
Kefal (Has kefal) 30 Alabalık (İç Sularda) 25
Kefal (Sarıkulak kefal) 30 Sazan (İç Sularda) 40
Kırlangıç 18 Yayın (İç Sularda) 90