BALCANA'DAKİ HES ŞANTİYESİNDE ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Köylerinde HES yapılmasını istemeyen köylüler, hukuki süreç tamamlanmadan önce şantiye kurmak istedi. Köylülerin yaptığı girişimler sonucu HES şantiyesinde yürütülen çalışmalar durduruldu.
GÜNCEL 10.12.2019 15:52:00 990 0

Balcana Köyü sınırları içerisinde kurulması planlanan HES projesi, köy halkının yaptığı girişimler sonucu durdurulduğu ileri sürüldü.

Edinilen bilgilere göre Alucra ilçesi Suyurdu köyünde yapılması planlanan ve projenin devamı ilçemize bağlı Balcana köyüne uzan HES projesinde Suyurdu köylülerinden sonra Balcanalılar da çalışmaları yasal yollarla durdurmak için harekete geçti.

Planlanan HES projesinin yasal süreci tamamlanmadan şantiyesini kuran yüklenici firma, artan tepkiler üzerine şantiyeyi boşaltmak zorunda kaldı.

Yüklenici firma tarafından edinilen bilgilere göre ise hukuki sürecin tamamlanmasından sonra çalışmalara yeniden başlanılacağını öne sürdü.

Alucra'nın Suyurdu Köyü ile El Birliği Yaptılar

Başlangıç noktası Alucra'ya bağlı Suyurdu Köyü olan HES projesinde projenin devamı niteliğinde olan ve Balcana Köyünü de kapsayan HES projesine tepkiler çekmiş ve Giresun Valiliği İl Genel Meclis Başkanlığındaki hakem heyeti Suyurdu köyüne gelerek denetlemelerde bulunmuştu. Bu denetim sonrası Suyurdu Köylüleri köylerine şantiye kurulmasına müsaade etmemiş, hukuki olarak çalışmaların durmasını sağladı. Geçtiğimiz günlerde de aynı yüklenici firma Balcana Köyünde çalışmalara başlamak istedi. Balcana köylüleri de Suyurdu köyünü ziyaret ederek bu çalışmaya karşı olduklarını, birlikte hareket etmek istediklerini ileterek çalışmanın durdurulması için istişarelerde bulundular ve Balcana'da kurulmaya başlanan şantiyeyi yaptıkları itirazlar ve hukuki işlemler sonrasında durdurttukları öğrenildi.

Balcana ve Suyurdu köylüleri olarak birlikte hareket etme kararı aldıklarını belirten köylüler, "Deremize ve tarım arazilerimize dokunulmasına müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.