BAKICI: BUGÜN 3 FAKÜLTEMİZ VARDI

Şebinkarahisar MYO Kurucu Müdürü, Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zahir Bakıcı, "Giresun Üniversitesine bağlanmasaydık 3 fakültemiz vardı" dedi.
GÜNCEL 20.08.2019 16:31:33 225 1

Şebinkarahisar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu´nda düzenlenen Çalıştaya katılan Prof. Dr. M. Zahir Bakıcı,  Şebinkarahisar Meslek Yüksekokullarının son durumunu değerlendirdi.  Bakıcı konuşmasında "Cumhuriyet Üniversitesinde kalsaydık, bugün bizim üç tane fakültemiz, hatta üniversite olma durumumuz vardı. Okulumuzun bu gün geldiği nokta içler acısı" şeklinde konuştu.

Yüksekokulların bugün geldiği noktaya bakıldığında üzüntü verici bir durumda olduğunu belirten Bakıcı  "Tercihler başladığında ilk önce bizim okulumuzun kontenjanları doluyordu" dedi.

Bakıcı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Biz öğrencilerimizi spor etkinliklerine veya diğer etkinliklere beş otobüs on otobüs tutarak Sivas´a götürüyor, en güzel mekanlarda eğlendiriyor, en güzel otellerde ağırlıyor, en güzel lokantalarda yemeklerini yediriyor, onların her türlü istekleriyle ilgileniyor, masraflarını da biz kendimiz karşılıyorduk. Öğrenci, Şebinkarahisar´dan o kadar memnun ayrılıyordu ki gittiği köyünde, şehrinde, arkadaş çevresinde bizim okulumuzdan bahsediyordu. Tercihler başladığında ilk önce bizim okulumuzun kontenjanları doluyordu."

"Yetkili arkadaşlarımın çözüm üretmelerini isterdim"

Bakıcı, "Eğer öğrencilerimize kendi çocuklarımız gibi bakmaz, onları ihmal eder görmezlikten gelirseniz bu binalar boşalır. Geldiğimiz noktaya bakın ya cici cici binalar var, harika bir kampüs var, harika bir şehir var, öğrenci yok. Ne demek öğrenci yok? Öğrenci yok demeyi ben kabul edemem. Öğrenci yoksa bende bir eksiklik, noksanlık yanlışlık var demektir. Bir yerde hata yapıyorum demektir. Niye başka yerde öğrenci varda burada yoktur? Bana ne Türkiye´nin başka yerlerinde öğrenci kontenjanları düşmüşse bana ne. Bu okulun sorumluları, ben buradan sorumluyum. Burayı düşüneceğim arkadaş. Ben burada yaşıyorum, ben buradan maaşımı alıyorum demeli. Ben isterdim ki bu güne gelmeden önce, bu duruma düşmeden önce yetkili arkadaşlarımın çözüm üretmelerini isterdim." diyerek önemli değerlendirmelerde bulundu.Vedat Karataş
21.08.2019 18:28:19
Prof.Dr Mustafa Zahir beyin Giresun Üniversite bağlanmasa idik memleketimizde 3 fakülte olurdu haberini okuduktan sonra Sivas ve Cumhuriyet Üniversitesini kısaca araştırdım.Sivasın 16 ilçesi var bunların 9 tanesinin nufusu bizden fazla (Koyulhisar dahil) Hatta 2 ilçesinin nufusu bizim 2 katımızı bile geçiyor. Cumhuriyet Üniversitesinin 16 fakultesi mevcut. ilçelerinin hiç birinde fakülte yok. (Zara da 4 yıllık yuksekokul var) Bizim Sivasın 16 ilçesinden farkımız ne olacaktı ki onlarda bir fakülte yer almaz iken bizde 3 fakülte yer alacaktı Mustafa Bey Sivasın ilçelerinde doğru düzgün M.Y.O yok iken bizim ilçemizde imkansızlıklar içersinde en çokta kendi mücadelesi ile bir çok bölüm açtı hakkı yenilemez. Ama Türkiye şartları o kadar değişti ki artık MYO olmayan ilçe Fakültesi olmayan il kalmadı.Önceleri düz lise çıkışlı olan ögrenciler Fakültelere giremez iken şimdi Meslek lisesi çıkışlı öğrenciler ilk senelerinde tabela üniversiteside olsa fakültelere yerleşiyorlar. Kim örnek verebilir ki en yakın il merkezine 2-2,5 saat uzaklıktaki nufusu 15 binin altında olan bir ilçede fakülte olduğunu... Beyler sorunlarımızı doğru tespit ederim.Tarım Hayvancılık Turizm olabilirse sanayi ile hem ekonomik hem nufussal olarak gelişelim. Göçü durdularım. Belediye yi Hükümetin ilçe teşkilatını bu konularda sıkıştılarım. Yanlış biliyorsam yada farklı düşüncesi olan biri varsa lütfen yorum yazsın.