AVUTMUŞ’TA TARİHİN İZLERİ SÜRÜLECEK

Avutmuş Mahalle Muhtarı Hakan Gürsoy, bin yıllık tarihin izini sürüyor.
YAŞAM 30.03.2021 18:09:00 3329 0

AÇIK HAVA MÜZESİ İSTEĞİ

Avutmuş Mahallesi Muhtarı Hakan Gürsoy, mahallede bulunan Türk-İslam eserlerinin yaşatılması ve bölgeye kazandırılması için öneride bulundu.

Bin yıllık tarihin köklerinin gün yüzüne çıkartmak için ilk adımı atan Gürsoy, Avutmuş’ta bulunan Şeyh Süleyman Mezarlığının mezar taşlarının tasnifinin yapılarak Türk-İslam tarihinin tapu senetlerinin günyüzüne çıkarılmasını isteyerek resmi olarak başvuruda bulunduklarını ifade etti.

Kaymakam Taner Bolat’a bilgiler veren Muhtar Gürsoy, bin yıllık tarihin köklerinin gün yüzüne çıkartmak için ilk adımı attı.

Şebinkarahisar Avutmuş Mahallesinde bulunan Selçuklu Mimarisinin kesme taş işçiliği ile yapılan Behramşah Camii ve külliyesinin etrafında yer alan Şeyh Süleyman Türbesi ve mezar taşları gün yüzüne çıkarılması gerektiğini belirtti.

Mahalle Mezarlığındaki tarihi mezarların çeşitli biçim ve şekillerdeki mezar taşlarının Avutmuş’un çok eski bir Türk yurdu olduğunu gösterdiğini belirten Gürsoy, “Geçmişimize ışık tutulması, geleceğimize öğreti olması ve tarihi değerlerimizin mahallemizin, ilçemiz ve ülkemize yeniden kazandırılması aynı zamanda atalarımızın yad edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Şebinkarahisar Kaymakamlığına konuyla ilgili dilekçe veren Gürsoy, “Valiliğimiz ile üniversitemizin ilgili bölümleri ile gerekli yazışmaların yapılarak bu tarihi değerimizin profesyonel ve akademik bir çalışma ile gün yüzüne çıkarılıp turizme ve ekonomimize kazınılması mistik havasının ortaya çıkarılması ve bir açık hava müzesine dönüştürülmesi hususunda gereğini arz ederim.” dedi.