ASIRLIK SU KANALI KULLANILMAYA DEVAM EDİYOR

Eski yıllarda Alucra'da tarımla uğraşan 9 köyün kullandığı tarihi toprak su kanalı bir asırdan fazla süredir kullanılmaya devam ediyor.

 

Geçmişi 100 yıldan öncesine dayanan 'Gavur Dağları' olarak bilinen ve Alucra'nın en yüksek tepelerinden biri Abdal Musa Dağları'nın eteklerinden çıkan yaklaşık 25 kilometre uzunluğundaki tarihi toprak su kanalı yöre insanına hizmet vermeye devam ediyor. Önceden 9 köyün şimdilerde ise Karabörk, Akçiçek ve Kemallı halkının tarım arazilerine su verilmek için kullanılan kanal bir asırlık mazisi ile yıllara meydan okuyor.

Her yıl imece usulüyle kış aylarında zarar gören yerleri tamir edilmesi, temizlenmesi gibi çalışmaların yapıldığı asırlık toprak su kanalının bakımını son birkaç yıldır Karabörk Köyü gençleri üstleniyor.

Edinilen bilgilere göre Birinci Dünya Savaşı esnasında zor şartlardaki vatandaşların sadece o dönemlerde kullanamadığı sonrasında ise düzenli olarak 100 yıldan fazla süredir Alucra'nın 9 köyünün istifade ediyordu. Geçmiş yıllarda bu kanalı kullanan tüm köylüler bir araya gelip, günümüzde olduğu gibi imece usulüyle gerekli tamir ve bakımını yapılıyordu.

Alucra - Kadir Bekiroğlu