ALZHEİMER VE DEMANS YAŞLILIĞIN DOĞAL OLARAK GÖRÜLMEMELİ
Dr. Uğurgül Adıyaman, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü´nde yayınladığı basın bülteninde sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkün olduğunu söyledi.
Tarih: 8.10.2019 15:01:49/ 244okunma / 0yorum

Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi hekimi Dr. Uğurgül Adıyaman, gazetemize gönderdiği basın bülteninde  şu ifadeleri kullandı:

"Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır. TUİK nüfus projeksiyonlarına göre, Ülkemizde yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2,  2030 yılında %12.9, 2040 yılında %16.3, 2060 yılında %22.6 ve 2080 yılında %25.6 olacağı tahmin edilmektedir.

Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesine gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedef; yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlıların yaşam kalitesinin korunması, yaşlılık döneminde sık karşılaşılan, “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının yaşlılığın doğal sonucu gibi görmezden gelinmemesi ile de mümkündür.

Yaşlılarda yaşam kalitesini etkileyen faktörlerin bilinmesi yaşlıların, sağlığı koruyucu ve geliştirici davranışlar sergilemelerinde, sosyalleşmeleri ve mutlu olmalarında önem taşımaktadır. Yaşlılar için yaşamın uzunluğundan çok kalitesinin önemli olduğu unutulmamalıdır.

Yaşlılık döneminde, sağlıklı yaşam davranışlarının belirlenmesi ve yaşlılıkta sık karşılaşılan “Alzheimer, demans” gibi sağlık sorunlarının erken tespiti ve bu hastalıkların uygun tedavisi için farkındalık çalışmaları sürdürülmektedir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Yaşlılık döneminin itibarla yaşanması aynı zamanda bir minnet borcudur. 

KAYNAK: SAĞLIK BAKANLIĞI- Uzm.Dr.Halim Ömer KAŞIKÇI
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
EKİM AYI MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI
EKİM AYI MEME KANSERİ FARKINDALIK AYI
Dr. Uğurgül Adıyaman, Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayında basın bülteni yayınladı.
DR. APAYDIN´DAN KUDUZ UYARISI
DR. APAYDIN´DAN KUDUZ UYARISI
Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Hekimi Dr. İlknur Apaydın, 28 Eylül Dünya Kuduz Hastalığı Günü nedeniyle basın bülteni yayınladı.
KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI UYARISI
KIRIM KONGO KANAMALI ATEŞİ HASTALIĞI UYARISI
Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) Hastalığı hakkında bilgi notu yayınladı.
KBB DOKTORU GÖREVE BAŞLADI
KBB DOKTORU GÖREVE BAŞLADI
Şebinkarahisar´a ataması yapılan Kulak Burun Boğaz Hastalıkları doktoru göreve başladı.
DR. APAYDIN´DAN VEREM UYARISI
DR. APAYDIN´DAN VEREM UYARISI
Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi hekimi Dr. İlknur Apaydın, verem (tüberküloz) hakkında vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.
TAHLİL SONUÇLARINA ‘E-NABIZ´ İLE ULAŞMAK MÜMKÜN
TAHLİL SONUÇLARINA ‘E-NABIZ´ İLE ULAŞMAK MÜMKÜN
Şebinkarahisar Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Sercan Karadeniz , e-Nabız ile sağlık alanında pek çok işlem yapılabildiğini ve her türlü bilgiye ulaşım imkanı olduğunu söyledi.
Rahim Ağzı Kanseri (HPV) nedir?
Rahim Ağzı Kanseri (HPV) nedir?
Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Dr İlknur Apaydın, rahim ağzı kanserine karşı uyarılarda bulundu.
CEVAHİR´DE KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
CEVAHİR´DE KAN BAĞIŞI KAMPANYASI
Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Gençlik Kolları Sosyal Sorumluluk etkinlikleri kapsamında Kan Bağışı kampanyası düzenliyor.
PROSTAT HASTALIKLARI
PROSTAT HASTALIKLARI
Şebinkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi Doktorlarından Dr. Sarpel Güray, prostat hastaliklarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."