AĞIR CEZA MAHKEMESİNİN KAPATILMASI BÖLGEYE VERİLEN EN BÜYÜK CEZA OLUR
Vilayetlik için en iddialı kurumlardan birisi olan Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi sadece ilçemizin değil çevre ilçelerinde olmazsa olmazları arasında yer alırken kapatılması durumunda çevre ilçelerimize de verilen en büyük ceza olacak.
Tarih: 30.10.2018 18:43:39/ 790okunma / 0yorum

Çevre ilçelerin merkez noktası konumunda yer alan Şebinkarahisar´da bulunan Ağır Ceza Mahkemesi diğer ilçeler için de büyük öneme sahip iken kapatılarak başka bir ilçeye kaydırılması sadece Şebinkarahisar´a değil, diğer ilçelere de ağır ceza verilmesi anlamına geliyor.

Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinin kapatılması halinde binlerce vatandaşımız kar kış demeden Giresun´a giderek duruşmaların bazen gece yarılarına kadar sürdüğü de düşünüldüğünde belirtilen İlçelerden gelen vatandaşların ve avukatların 2-3 gün Giresun´da kalmak zorunda olacakları gerçeği bulunuyor.

Özellikle kış mevsiminde sık sık kapanan Eğribel Geçidi ulaşımı zorlaştırırken, Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi´nin kapatılması durumunda, Şebinkarahisarlıların yanı sıra Alucralı ve Çamoluklular özellikle kış aylarında Giresun´a giderek duruşmaya katılabilmesi zor gözüküyor.

Karadeniz´i ve Giresun´u İç Şebinkarahisar üzerinden Anadolu´ya bağlayacak olan Eğribel Tünelinde de duran çalışmalar bu olumsuz şartların bir süre daha değişmeyeceğini gösteriyor. Tüm bu olumsuz şartların devam ettiği halde Ağır Ceza Mahkemesinin başka bir ilçeye kaydırılması tepkilere neden oluyor.

Giresun Milletvekili iken 30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi Alucra´da oy kullanarak Giresun´a dönen İstanbul Milletvekili Nurettin Canikli´nin yolda mahsur kalmasının üzerinden 5 sene geçmesine rağmen bu olumsuz koşullar değişmedi.

Canikli, mahsur kaldığı gün ile ilgili olarak tünelin açılış töreninde yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullanmıştı: "30 Mart seçimlerinin yapıldığı gün Alucra´da oy kullandık ve 2 arabayla Giresun´a gelmek üzere yola çıktık. Eğribel Geçidi´ne 800-900 metre kala yol kapandı. 6 saat mahsur kaldık. Gerçekten geçit vermez bir yer burası" diye konuşmuştu. 

OSMANLI´DAN GÜNÜMÜZE

Şebinkarahisar Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar Adliyemizde hem Şebinkarahisar´a hem de çevre ilçelere hizmet veriyor.

Osmanlı döneminden günümüze kadar Şebinkarahisar Adliyesi´nde bulunan Ağır Ceza Mahkemesinin şimdi başka bir ilçeye kaydırılmaya çalışılması içe halkını tedirgin ediyor.

BARO´DAN DESTEK

Giresun Barosu da Ağır Ceza Mahkemesinin Kapatılmaması için Adalet Bakanlığına gönderdiği yazıda kapatılmaması gerekçeleri anlatılarak olası kapatılmanın önüne geçilmesi için destek verdi.

Giresun milletvekillerini ve Barosunu da bu durumda bilgi veren avukatlarımız destek istedi.

Bu durum karşısında kayıtsız kalmayan Giresun Barosu Adalet Bakanlığına bir yazı yazarak konunun önemine dikkat çekmeye çalıştı.

Adalet Bakanlığına gönderdiği yazıda Şebinkarahisar´ın il yapılacak ilçeler arasında gösterildiğini belirten Giresun Baro Başkanı Soner Karademir, "Şebinkarahisar Adliyesinde bulunan Ağır Ceza Mahkemesinin mülhakatların Giresun´un en uzak ve ücra ilçeleri Alucra İlçesi ile Çamoluk İlçesi ve yine komşu Sivas ilinin ise Gölova, Akıncılar, Suşehri, Koyulhisar İlçeleri olup belirtilen tüm ilçelerdeki Ağır Ceza Mahkemesinde görülmektedir. Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesi de İlçenin bulunduğu coğrafi konum itibarıyla hem Giresun hem de Sivas İllerinin birçok uzak İlçesinde yaşayan vatandaşlarımız, Adalete en kısa, zahmetsiz, ucuz ve kolaylıkla erişim sağlayabileceği; rahatlıkla gelip gidebileceği ve hakkını gecikmeden arayabileceği bir noktada bulunmaktadır. ifadelerini kullanarak,Yine komşu Sivas İlinin Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesine bağlı olan Gölova, Akıncılar, Suşehri, Koyulhisar İlçeleri coğrafi şartları ve yol durumu dikkate alındığında Şebinkarahisar´a daha yakın olup bu ilçelerin de Sivas yargı çevresine bağlanması orada yaşayan vatandaşlarımızı da mağdur edecektir." dedi.

"SONRADAN TELAFİSİ İMKANSIZ ZARARLARI DOĞACAK"

Giresun Baro Başkanı Soner Karademir, bakanlığa gönderdiği yazıda şöyle dedi:

"Giresun´daki bir Ağır Ceza Mahkemesinin 4-5 saatte ancak gidilebilen ilçelerdeki olaylar nedeniyle keşif ve sair yerinde ve anında yapılması gereken birçok yargılama faaliyetlerini oralara kadar gidip sağlıklı bir biçimde yürütmesi de mümkün olmayacaktır. Adalet hizmetinin kolay ulaşılabilir olması ve en kısa sürede gerçekleştirilmesi en az adil olunması kadar önemlidir. Yine benzer şekilde Şebinkarahisar Ağır Ceza Mahkemesinin Sivas yada başka bir yerleşim yerindeki Ağır Ceza Mahkemesinin yargı çevresine bağlanması da mümkün olmayıp yukarıda saydığımız tüm çekince ve olumsuzluklar bu ihtimalde de geçerlidir. Tüm yukarıdaki açıklamalarımız doğrultusunda yukarıda anlattığımız kamusal yarar dikkate alınarak Giresun İli, Şebinkarahisar İlçesinde bulunan mevcut Ağır Ceza Mahkemesinin kapatılmayarak ilçede devamını saygılarımızla bilgilerinize sunar gereğini arz ederiz. "
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI
METEOROLOJİDEN ZİRAİ DON UYARISI
Meteoroloji 11. Bölge Müdürlüğünden 22 Mart Cuma günü saat 10.30´da 01 uyarı no ile yapılan açıklamada ilçemizde zirai don uyarısında bulunuldu.
16 BİN SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİDECEK
16 BİN SEÇMEN SANDIK BAŞINA GİDECEK
31 Mart´ta yapılacak yerel seçimde Şebinkarahisar´da 16 bin 638 seçmen 94 sandıkta oy kullanacak.
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´ADALET ORMANI´ KURULDU
ŞEBİNKARAHİSAR´DA ´ADALET ORMANI´ KURULDU
Adalet Ormanı´na 200 adet sarı çam, 22 adet Şebin Cevizi fidanı, 15 adet sedir ve 15 adet ıhlamur fidanı dikildi.
YAŞLILAR HAFTASI ETKİNLİĞİNDE CÜBBE GİYDİLER
YAŞLILAR HAFTASI ETKİNLİĞİNDE CÜBBE GİYDİLER
Şebinkarahisar´da, Yaşlılar Haftası etkinlikleri kapsamında, özel yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezinde kalan yaşlılar üniversite öğrencileriyle bir araya geldi.
ŞEBİNKARAHİSAR ORMAN FİDANLIK ŞEFLİĞİNDE YAPTIRILACAK OLAN FİDAN ÜRETİMİ,BAKIM,REPİKAJI VE TAŞITLARA YÜKLENMESİ İŞİ
ŞEBİNKARAHİSAR ORMAN FİDANLIK ŞEFLİĞİNDE YAPTIRILACAK OLAN FİDAN ÜRETİMİ,BAKIM,REPİKAJI VE TAŞITLARA YÜKLENMESİ İŞİ
ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ-ŞEBİNKARAHİSAR DİĞER ÖZEL BÜTÇELİ KURULUŞLAR ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
KARADUT ÜRETİMİ GELİŞTİRİLECEK
KARADUT ÜRETİMİ GELİŞTİRİLECEK
Biroğul Mahallesinde daha önce başlatılan ´Ceviz Ormanları´ projesine ek olarak 100 karadut fidanı dikimi gerçekleştirildi.
ŞEBİNKARAHİSAR´IN TURİZM ENVANTERİ İNTERNETTE
ŞEBİNKARAHİSAR´IN TURİZM ENVANTERİ İNTERNETTE
Şebinkarahisar´daki kültürel taşınmaz varlıklar, www.karadeniz.gov.tr internet sitesinde sanal ortama taşındı.
KENEVİR ÜRETİMİ TARIM ARAZİLERİNE İLGİYİ ARTIRDI
KENEVİR ÜRETİMİ TARIM ARAZİLERİNE İLGİYİ ARTIRDI
Türkiye´nin kenevir üretim merkezi belirlenen Samsun´un Vezirköprü ilçesinde tarım arazilerine ilgi arttı.
EĞRİBEL GEÇİDİ´NDE ZORLU MÜCADELE
EĞRİBEL GEÇİDİ´NDE ZORLU MÜCADELE
Giresun-Sivas karayolu üzerindeki 2 bin 200 rakımlı Eğribel Geçidi´nde kar ve tipi nedeniyle ulaşım güçlükle sağlanıyor.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."