Anahtar Kelimeler: . VİLAYET KANUN TEKLİFİ

82. VİLAYET İÇİN KANUN TEKLİFİ

Türkiye'de Yeni Bir Vilayet Kurulması İçin Kanun Teklifi Verildi
GÜNCEL 17.11.2020 16:14:00 2046 0

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne gelen kanun teklifinde, Konya'ya bağlı Akşehir'in il statüsüne geçirilmesi talep edildi. 'Mecliste il olma gündeme gelirse ilk il olacak ilçe Şebinkarahisar olacaktır' sözünü veren siyasilerden destek bekleyen Şebinkarahisarlılar, geçtiğimiz günlerde Akşehir ilçesi için Meclis'e verilen il olma teklifinden sonra verilen sözlerin tutul-ması için harekete geçti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'na teklif geldi. CHP tarafından verilen kanun tekliflerinde Akşehir'in il olması istendi.

AKŞEHİR İL OLSUN TEKLİFİ

CHP'li Özgür Özel ve Abdüllatif Şener tarafından Meclise verilen kanun teklifinde "Teklif ile, Konya iline bağlı Akşehir ilçesi merkez olmak üzere Akşehir adıyla bir il kurulması ve buna bağlı yönetsel örgütlenmenin oluşturulması amaçlanmakt-adır." denildi.

SÖZLER TUTULSUN

Daha önce bilhassa seçim öncesinde ilçemizde gelen siyasi partilerin milletvekilleri, vilayetlik sözü veren siyasilerin Şebinkarahisar halkına verdiği sözleri tutması isteniyor.

19 Mayıs 2015 dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Şu anda vila-yetlik konusu gündemde yok. Fakat vilayetlik konusu ilk gündeme geldiğinde ilk il olacak yer Şebinkarahisar'dır." demişti.

Bunun yanı sıra Ak Parti, MHP ve CHP'den de bazı milletvekilleri Şebinkarahisar'a destek sözü vermişti.

İLK VİLAYETLİK HAKKI ŞEBİNKARAHİSAR'IN

Kelkit Vadisinde bulunan ve aynı sosyo-kültürel özelliklere sahip Giresun, Sivas ve Gümüşhane'ye bağlı Alucra, Çamoluk, Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar, Gölova, Şiran ilçelerinin Şebinkarahisar etrafında birleştirilerek yeni bir il meydana getirilmesi büyük önem taşıyor.

Bunun yanı sıra bölgedeki terörü önleme çalışmaları çerçevesinde, Şebinkarahisar'ın il yapılma kararı da önemli bir diğer konu.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Akşehir’in illik teklifi Teklif Plan ve Bütçe Komisyonu'na gelen teklif, bütçe görüşmeleri sonrası gündeme gelecek.