489 ROMANOV IRKI KOYUN DAĞITILDI

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın, 19 üreticiye 470 baş dişi ve 19 baş erkek olmak üzere toplam 489 baş saf  Romanov ırkı koyun dağıtıldığını söyledi.
YAŞAM 24.01.2020 14:00:00 1408 0

Romanov Koyunlar Giresun'a Alıştı

Yurtdışından ithal edilerek Giresun'da yetiştirilmeye başlanan romanov koyunu hakkında açıklamalarda İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Muhammet Angın "Giresun ilinde damızlık koyun varlığını artırmak ve kırsaldaki çiftçi ailelerimizin sosyo-ekonomik açıdan kalkınmalarını sağlamak maksadıyla, İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce uygulamaya konulan 'Romanov Koyun Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında; 2019 yılı içerisinde iki parti halinde ithal edilerek, 19 üreticimize 470 baş dişi ve 19 baş erkek olmak üzere toplam 489 baş saf  Romanov ırkı koyun dağıtımı gerçekleştirilmiştir." dedi.

YÜZDE 50'Sİ HİBE

Yüzde 50'si üreticinden geri kalanı ise DOKAP tarafından finanse edildiğini aktaran Dr. Angın, "Kırsalda koyun yetiştiriciliği faaliyetinde bulunan, bakım ve beslemesinde ehil, yeterli altyapı ve teknik donanıma sahip ve  projenin sürdürülebilirliğini sağlamak için taahhütte bulunan üreticilerimiz proje bütçesine yüzde 50 katkı payı sağlamış olup, geriye kalan yüzde 50'lik kısmını da  DOKAP finanse etmiştir. Projenin başlamasıyla birlikte, öncelikle il müdürlüğümüz tarafından üreticilerimize yetiştiricilik, bakım, besleme ve hastalıklardan korunma konusunda eğitimler verilmiştir. Ülkemiz meralarının, hayvanların ithal edildiği Ukrayna meralarına göre besleyici içerik açısından farklılıklar göstermesi hasebiyle, çoklu doğum oranı yüksek olan Romanov  koyunlarına; dışardan yeterli vitamin ve mineral desteği sağlamak amacıyla enjektabl mineral çözelti ve oral yem katkı premiksleri projeden temin edilerek il/ilçe müdürlüklerimizde görevli veteriner hekimlerin gözetiminde uygulanmaya başlamıştır." ifadelerini kullandı.

Damızlık koyunların, Giresun'a sorunsuz adapte oldukları ve üreticiler tarafından benimsendiklerini vurgulayan Angın, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "2020 yılı Ocak ayı itibariyle 138 baş Romanov kuzu dünyaya gelmiş ve bu çoklu kuzu doğumları yetiştiricilerimizde ayrı bir memnuniyet yaratmıştır (video için tıklayınız). Romanov ırkının analık kabiliyeti ve et verimi yüksektir. Etinde koyunlarda genelde görülen koku yoktur. Az yağlı ve lezzetli olup Türk damak tadına oldukça uygundur. Proje sonunda Giresun'un Romanov ırkı kuzu üretimiyle anılan bir İl haline gelmesi hedeflenmekte olup, bunun yanı sıra kırsaldaki üreticilerimizin kalkınmaları amaçlanmaktadır"