GÜNCEL 5.05.2020 12:52:00 572 0

378 TON ORGANİK GÜBRE DAĞITILDI

Çamoluk ilçesinde Siyez Buğdayı ve Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi için 378 ton organik katı gübre dağıtıldı.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından finanse edilen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Çamoluk'ta Organik Katı Gübre dağıtıldı.

Bölgede organik üretime geçiş için ilk adım niteliğinde yapılan gübre dağıtımında toprağa zarar vermeden, üretkenliği arttırarak, sağlıklı ürünler yetiştirilmesi amaçlanıyor.

Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada 874 dekar alanda Siyez Buğdayı ve 385 dekar alanda da Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesi olmak üzere toplam bin 259 dekar alanda organik tarım faaliyetlerine geçiş yapılarak ve bu alanlar için gerekli toplam 378 ton organik katı gübrenin dağıtımı gerçekleştirildiği açıklandı.

Yapılan yazılı açıklamada, "DOKAP tarafından belirlenen organik havzalarda, organik üretimin geliştirilmesi kapsamında Çamoluk’ta Müdürlüğümüz ve DOKAP destekleri sayesinde üretimi son yıllarda oldukça artış gösteren Siyez Buğdayı ve Çamoluk Şeker Kuru Fasulyesinde organik tarım sürecine geçiş için harekete geçilmiştir." denildi.

KİMYASAL KULLANILMIYOR

Organik tarım üretim sisteminde sağlığa ve doğaya zararlı kimyasallar kullanılmadığı vurgulanan açıklamada şöyle denildi;  "Organik olarak üretilen ürünlerin tüm üretim ve satış aşamaları onaylı ve akredite kontrol ve sertifikasyon kuruluşlarınca kontrol edilerek uygunluğu sertifikalandırılır. Böylece çiftlikten tüketiciye besin değeri yüksek olan organik ürünler güvenilir şekilde sofralarımızda yer bulur. Son yıllarda organik ürünlere olan ilgi gittikçe artış göstermektedir. "