25 BİN KİŞİ İŞ ARIYOR !

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında Giresun´un iş gücü potansiyeli masaya yatırıldı.
GÜNCEL 29.10.2019 15:14:14 264 0

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısı Vali Harun Sarıfakıoğulları başkanlığında yapıldı. Toplantıda Giresun´un iş gücü masaya yatırılırken, istihdama yönelik açılması planlanan kurslarda görüşüldü.

Toplantıda kurula bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Mustafa Sarı, 2019 yılının ilk 9 aylık sürecinde 12 bin 716´sı kadın 12 bin 246´sı erkek olmak üzere 24 bin 962 kişinin iş arayan olarak kayıt yaptırdığını söyledi. Sarı, aynı dönemde 4 bin 223 kişinin işe yerleştirildiğini böylelikle işe yerleştirilen sayısının 4 bin 526 ya yükseldiğini ifade etti. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı dönem içerisinde açılan kurslarla olarak da bilgi verdi.

Konuşmanın ardından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sarı tarafından Kurumun 2019 yılının ilk 9 aylık çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Kurul kararları doğrultusunda dönem içinde 899 kurs ve program düzenlendiğini, bu programlara 2 Bin 558 erkek ve 4 Bin 582 kadın olmak üzere toplam 7 bin 140 işsizin katıldığı aktaran Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Sarı,  kendi işini kuracaklara yönelik Giresun Üniversitesi ve KOSGEB Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde 11 girişimcilik eğitimi düzenlenirken, bu eğitimlere 128 erkek ve 101 kadın olmak üzere 229 kişinin katıldığını, bu eğitimlere katılan girişimci adaylarından bir kaçının yeni işletmeler açarak üretime ve istihdama katkı sağladığını belirtti.

Toplantıda 2019 yılının ilk dokuz ayı içinde yapılan İİMEK toplantılarında alınan kararların gerçekleşmesi gözden geçirildi, kurs ve program denetimlerine ait Denetim Kurulu Raporları değerlendirildi. İl İstihdam Politikası ve İl Mesleki Eğitim Politikaları gözden geçirildi.

Toplantıda ayrıca İlçemizde özel bir firma tarafından Çağrı Merkezi alanında faaliyet gösteren Çağrı Merkezi Elemanı (Görevlisi) ? mesleğinde,   25 kişiye yönelik, MEK kapsamında istihdam garantili kurs açılması ve Türk Telekom Çok Programlı Anadolu Lisesi bünyesinde, Anadolu Meslek Programında, Moda Tasarım Alanı ile Hazır Giyim dallarının açılması, konusundaki talebin, Milli Eğitim Bakanlığına iletilmesi kararları alındı.