2020'DE DESTEKLENECEK ÜRÜNLER BELLİ OLDU

Şebinkarahisar'da Arpa, Buğday, Kuru Fasulye, Nohut, Tritikale, Yem Bitkileri ve Patates Ürünleri Desteklenecek.
YAŞAM 3.01.2020 15:33:00 1244 0

​2020 yılında Şebinkarahisar'da desteklenecek tarım ürünleri açıklandı. Giresun genelinde en fazla tarım ürünü desteklemesi ilçemizde yapılacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında Şebinkarahisar'da desteklenecek olan tarım ürünleri belli oldu. Bu kapsamda Şebinkarahisar'da, arpa, buğday, kuru fasulye, nohut, tritikale, yem bitkileri, patates gibi ürünler desteklenecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2017 yılında başlattığı Havza Bazlı Destekleme Modeli kapsamında ülkede arz açığı bulunan, stratejik öneme haiz, bölgesel önem arz eden ve insan beslenmesi ile hayvansal üretim açısından önemli buğday, arpa, çavdar, çeltik, dane mısır, tritikale, yulaf, mercimek, nohut, kuru fasulye, pamuk, soya, yağlık ayçiçeği, kanola, aspir, çay, fındık, zeytinyağı, patates, kuru soğan, yem bitkileri mazot-gübre, sertifikalı tohumluk kullanım, fark ödemesi, yem bitkileri ve fındık alan bazlı gelir destekleme uygulamaları devam ediyor.

2020 üretim yılında tarım havzalarında desteklenecek ürünlerin belirlenmesi amacıyla iklim, toprak, topoğrafya, su kısıtı, istatistiki veriler, ekim nöbeti ve il/ilçe müdürlükleri ile STK önerileri birlikte değerlendirilerek ürün listeleri oluşturuldu.