Anahtar Kelimeler: KOVİD- AŞISI YAPILDI

121 BİN DOZ KOVİD-19 AŞISI YAPILDI

​​​​​​​Tüm Türkiye'de Ocak ayı içerinde başlanılan Kovid-19'a karşı aşılama çalışmaları Giresun'da da tüm hızıyla sürüyor.
KORONAVİRÜS 26.03.2021 11:54:00 3886 0

 448 bin il nüfusuna sahip olan Giresun'da geçen süreç içerisinde nüfusun yüzde onluk bölümünün ikinci doz aşısı da yapıldı.

Giresun il genelinde, Koronavirüs (Kovid-19) aşı uygulaması kapsamında, 23 Mart Salı günü itibariyle 121 bin 94 adet 1'inci ve 2'nci doz aşı uygulaması gerçekleştirildi.

Giresun Valiliği'nden yapılan aşı uygulamasıyla açıklamada; ilk aşamada sağlık çalışanlarına öncelikli grup olarak 14 Ocak tarihinde aşı uygulaması başlatıldı. 19 Ocak tarihinden itibaren ise yaşlı bakımevlerinde, engelli rehabilitasyon merkezlerinde, huzurevlerinde ve koruma evlerinde kalanlar ile buralarda hizmet sunanlara, yaşları 90 ve üzeri olan vatandaşlar ile aynı hanede 80 yaş ve üzeri olan kişilere TSM ve İSM’ler tarafından yerinde aşılama hizmeti sunulduğu aktarıldı.

Halen TSM, İSM, ASM ve hastanelerde 1'inci ve 2'nci doz aşı uygulamalarına devam edildiği belirtilirken Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 23 Mart Salı günü saat 18:25 itibariyle Giresun’da toplam 121 Bin 94 doz aşı uygulaması yapıldığı, 73 Bin 180 kişiye 1.doz ve 47 bin 914 kişiye de 2.doz aşı uygulaması yapıldığı, 2. doz aşı uygulaması bekleyen kişi sayısının ise 25 bin 266 kişi olduğu açıklandı.

Açıklamada şöyle denildi: "Kişiler, aşının tanımlandığının takibini e-Nabız üzerinden takip edebilmekte olup aşı olmak isteyen bireyler MHRS üzerinden randevularını hastane ya da aile hekimlerinden alarak aşılarını olabilmektedirler. 65 yaş üzeri ve yatağa bağımlı hastaların aşısı ise randevu alınarak evde yapılmış ve halen aşı uygulamalarına devam edilmektedir. Bunların dışında aşı için randevu alamayan, ulaşım problemi olan ve sağlık kuruluşlarına başvuramayacak durumda olan öncelikli grupta yer alan vatandaşlarımıza İSM/TSM bünyesinde oluşturulan aşı ekipleri tarafından yerinde aşılama hizmeti sunulmaktadır. Yine muhtarlarımız aracılığıyla öncelik grubunda yer alıp aşılama hizmetini alamayan kişilere de ulaşılmaktadır." ifadelerine yer verildi.