10 YAŞINDAKİ ATLI KOVBOYUN ZORLU MÜCADELESİ
Şebinkarahisar´da ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan 10 yaşındaki Abdulkadir Yakut, 2 bin rakımlı yaylada semeri olmadan ustalıkla kullandığı atıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.
Tarih: 24.7.2019 10:44:14/ 574okunma / 0yorum

AHMET YELES -  Şebinkarahisar´ın Ozanlı Köyünde yaşayan Abdulkadir Yakut, okulların tatile girmesiyle 2 bin rakımlı Eğribel mevkisi Ozanlı Köyü Yaylasında dedesi, babaannesi, annesi ile küçükbaş hayvanların yanında kalıyor.

Abdulkadir Yakut´un yaylanın dik yamaçlarında eğersiz at ile sürüyü kontrol etmesi filmlerdeki kovboyları çağrıştırıyor. Gün boyunca hayvanları otlatan Yakut, "Karakız" adını verdiği atını ustalıkla sürüyor.

 

Omzundaki azık heybesiyle çayırlarda Karakız ile koşan Yakut, yaz tatili boyunca yaylada zaman geçiriyor. At sırtına bazen kardeşini de alan Abdulkadir, sürünün peşinden obalarda kardeşi ile beraber dolaşıyor.

Yakut, gazetemiz muhabirine, 7 yaşındayken at binmeyi kendi başına öğrendiğini söyledi.

Yavuz Selim Ortaokulu 5´inci sınıf öğrencisi olduğunu aktaran Yakut, yaz tatilini yaylada geçirdiğini belirtti.

Yakut, yaylayı ve doğayı çok sevdiğini ifade ederek, "Hayvan otlatmaktan canım sıkılmıyor, çayırlarda at ile dolaşmayı seviyorum, hoşuma gidiyor. Bazen dedem, bazen kardeşim, bazen de tek başıma koyunları ve kuzuları otlatıyorum." dedi.

Sabah erken uyanıp yayla evindeki işlerde ailesine yardım ettiğini dile getiren Yakut, şunları söyledi:

"Kalktığımda evde iş varsa önce onları yapıyorum. Yemeğimi yedikten sonra saat 08.00 civarlarında koyunları çıkartıyoruz, akşam saatlerinde de geri getiriyoruz. Soğuk olduğu zaman çok uzaklaşmıyoruz ama diğer günlerde evden epey uzaklaşabiliyorum. Eğribel Geçidi´nin tepesine kadar çıkıyorum. Atlara karşı merakım olduğu için binmeyi erken öğrendim."

Yakut, koyun ve kuzularla yüzden fazla hayvana çobanlık yaptığını ifade ederek, çoban köpeklerinin yaylada kendisine eşlik ettiğini anlattı.

Kurt ve ayıyla karşılaşmaktan çekindiğini dile getiren Yakut, "Köpeklerim beni koruyor, o yüzden korkmuyorum. At ile hareket ettiğim için bu işin bir zorluğu yok. At binmeye de çok alıştım, atım ile güzel anlaşıyoruz. Günlerim burada iyi geçiyor." diye konuştu.

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
YABAN KEÇİSİ POPÜLASYONUNDA ARTIŞ
YABAN KEÇİSİ POPÜLASYONUNDA ARTIŞ
Koruma altında bulunan ve kaçak avlanması yasak olan yaban keçilerinin Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 12. Bölge Müdürlüğü, bölgede neslinin korunması ve geliştirilmesi için özel çalışma yürütüyor.
YABAN HAYATININ KORUYUCULARI
YABAN HAYATININ KORUYUCULARI
Doğa Koruma ve Milli Parklar Şebinkarahisar Şefliği, bölgedeki yaralı yaban hayvanlarının imdadına yetişmeye devam ediyor.
ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ´NÜ KOPARANA 64 BİN TL CEZA
ŞEBİNKARAHİSAR GÜLÜ´NÜ KOPARANA 64 BİN TL CEZA
Şebinkarahisar´da 150 yıl sonra izine tekrar rastlanan bitki korunuyor.
ŞEBİNKARAHİSAR LAVANTA KOKACAK
ŞEBİNKARAHİSAR LAVANTA KOKACAK
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen “Giresun İli Kırsal Gelir Kaynaklarının Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında; Şebinkarahisar´da geçen sene başlatılan lavanta bahçesi projede ilk çiçekler açtı.
YILLAR SONRA ‘KARACA´ GÖRÜNTÜLENDİ
YILLAR SONRA ‘KARACA´ GÖRÜNTÜLENDİ
Şebinkarahisar dağlarında karaca görüntülendi.
YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ EDİLDİ
YARALI EBABİL KUŞU TEDAVİ EDİLDİ
Giresun´da yaralı halde bulunan ebabil kuşu, Şebinkarahisar´daki tedavisinin ardından doğal ortamına salındı.
YABAN HAYATI ENVANTERİ ARAŞTIRILIYOR
YABAN HAYATI ENVANTERİ ARAŞTIRILIYOR
Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürlüğüne bağlı Giresun Şube Müdürlüğü tarafından 2019 yılı "Büyük Memeli Hayvanlar Envanteri" araştırması başladı.
KENEYE KARŞI DİKKAT ÇEKTİLER
KENEYE KARŞI DİKKAT ÇEKTİLER
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Muhammet Angın, Giresun´da hyalomma soyu kenelerin yaygın olduğu Kelkit Vadisi çevresinde yer alan yüksek kesimdeki ilçelerde çalışmaların başladığını belirtti.
KENE CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
KENE CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR
Yaz aylarıyla birlikte havaların ısınmasını fırsat bilen piknikçilerin ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların sıkça karşılaştığı kene tutulmasıyla ilgili, ülke genelinde kene vakalarında artış yaşandı.
E-Gazete
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
HAKKIMIZDA

Yeni Şebinkarahisar, 12 Eylül Yönetiminin faşist uygulamalarına ve işkencelere direnmesini bilmiş, ANAP`a da, CHP`ye de, DYP`ye de, RP`ye de, DSP`ye, MHP`ye ne de AKP´ye muhalif olmuş, kimsenin yayın organı olarak davranmamıştır. Biz bugüne kadar hiçbir partinin yandaşı olmadığımız gibi bu güne kadar kimsenin güdümünde de hareket etmedik, yalakalık da yapmadık. Biz her zaman Şebinkarahisar`ın, Şebinkarahisarlının yanında olduk. Şebinkarahisar`ın sorunlarının çözümü için çaba harcadık. Bunun için de hangi parti iktidarda ise o partiye muhalif olmaktan çekinmedik. Yapılan olumlu çabaları ve hizmetleri de destekledik.

"Yeni Şebinkarahisar Gazetesi, Şebinkarahisar`a her sabah daha iyi hizmet etmek emeliyle yola çıkanlarındır."