10 YAŞINDAKİ ATLI KOVBOYUN ZORLU MÜCADELESİ

Şebinkarahisar´da ailesinin hayvanlarına çobanlık yapan 10 yaşındaki Abdulkadir Yakut, 2 bin rakımlı yaylada semeri olmadan ustalıkla kullandığı atıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.
YAŞAM 24.07.2019 10:44:14 1497 0

AHMET YELES -  Şebinkarahisar´ın Ozanlı Köyünde yaşayan Abdulkadir Yakut, okulların tatile girmesiyle 2 bin rakımlı Eğribel mevkisi Ozanlı Köyü Yaylasında dedesi, babaannesi, annesi ile küçükbaş hayvanların yanında kalıyor.

Abdulkadir Yakut´un yaylanın dik yamaçlarında eğersiz at ile sürüyü kontrol etmesi filmlerdeki kovboyları çağrıştırıyor. Gün boyunca hayvanları otlatan Yakut, "Karakız" adını verdiği atını ustalıkla sürüyor.

 

Omzundaki azık heybesiyle çayırlarda Karakız ile koşan Yakut, yaz tatili boyunca yaylada zaman geçiriyor. At sırtına bazen kardeşini de alan Abdulkadir, sürünün peşinden obalarda kardeşi ile beraber dolaşıyor.

Yakut, gazetemiz muhabirine, 7 yaşındayken at binmeyi kendi başına öğrendiğini söyledi.

Yavuz Selim Ortaokulu 5´inci sınıf öğrencisi olduğunu aktaran Yakut, yaz tatilini yaylada geçirdiğini belirtti.

Yakut, yaylayı ve doğayı çok sevdiğini ifade ederek, "Hayvan otlatmaktan canım sıkılmıyor, çayırlarda at ile dolaşmayı seviyorum, hoşuma gidiyor. Bazen dedem, bazen kardeşim, bazen de tek başıma koyunları ve kuzuları otlatıyorum." dedi.

Sabah erken uyanıp yayla evindeki işlerde ailesine yardım ettiğini dile getiren Yakut, şunları söyledi:

"Kalktığımda evde iş varsa önce onları yapıyorum. Yemeğimi yedikten sonra saat 08.00 civarlarında koyunları çıkartıyoruz, akşam saatlerinde de geri getiriyoruz. Soğuk olduğu zaman çok uzaklaşmıyoruz ama diğer günlerde evden epey uzaklaşabiliyorum. Eğribel Geçidi´nin tepesine kadar çıkıyorum. Atlara karşı merakım olduğu için binmeyi erken öğrendim."

Yakut, koyun ve kuzularla yüzden fazla hayvana çobanlık yaptığını ifade ederek, çoban köpeklerinin yaylada kendisine eşlik ettiğini anlattı.

Kurt ve ayıyla karşılaşmaktan çekindiğini dile getiren Yakut, "Köpeklerim beni koruyor, o yüzden korkmuyorum. At ile hareket ettiğim için bu işin bir zorluğu yok. At binmeye de çok alıştım, atım ile güzel anlaşıyoruz. Günlerim burada iyi geçiyor." diye konuştu.